Růže jako živý plot

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod D.E 21. 6. 2008 21:52

Hodí se růže jako živý plot? a jaké kořeny vlastně růže má? jdou do hloubky, nebo do šířky? potřebuji nějakým nenásilným způsobem ohraničit svůj pozemek sousedící s obecním a částečně se sousedem, ale plot nechci, respektive musela bych žádat o povolení a to by bylo nákladné.. zároveň bych ráda, aby hranice z dřeviny zůstala stálá a a později udělala hustý živý plot.. je růže vhodná? nebo jaký jiný kvetoucí keř by byl vhodný? moc prosím o radu a děkuji..
D.E

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 6. 2008 23:21

Vzhledem k tomu, že růže opadá, bude v zimě plot hodně smutný. Kořeny jdou spíš do hloubky.
Pro takzvaně pnoucí růže stejně potřebujete oporu. Jinak padnou a bude z toho chroští, jako planý šípek. Nebo bylo myšleno řádek nízkých růží? Mám jeden nasázený po půl metru a dá se to, jen potřebují hnojit, protože se omezují navzájem. Čajohybriby musíte na zimu seřezávat a kopčit k nim hlínu, nebo jinak přikrývat, znovu řezat zjara. Polyantky a pnoucí jsou méně náročné.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.E 22. 6. 2008 12:01

Plot myslím spíš nízký, cca do 90 cm a nepnoucí..
D.E

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 6. 2008 15:35

A nebyl by praktičtější klasický stálezelený? Pro představu koukněte na záhon paní HanyT
viewtopic.php?f=108&t=100972&p=5468255&sid=8ebf60f2eb45e937cd1f5f2089b2959d#p5468255
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 6. 2008 19:32

pokud chcete jen nízký plůtek,byl by pěkný z brslenů,sice není kvetouví,ale pěstuje se v různých barevných variantách a zcela to nahradí květy.
a jestli vyšší ,tak je pěknej z nějakých tavolníků,dobře se stříhá a když náhodou přeroste požadavky dá se dobře zmladit
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.E 23. 6. 2008 09:31

Popravdě natom moc není vidět, fotka se mi nezvětšila..
D.E

Odeslat příspěvekod D.E 23. 6. 2008 09:34

Děkuju za typy, pokusím se něco o nich vyčíst a dám vědět, pro který jsem se rozhodla.. hlavně aby pořád tvořil hranici, nerozlízal se do stran a dal se pěkně stříhat.. kořeny by měl mít taky spíš do hloubky, aby nezasahovaly do základů domku.. měli jsme před domem původně tůje, které tam byly už téměř 30 let a kmeny i kořeny měli obrovské, tudíž jsem tuje nakonec zavrhla.. dalo mi práci je odstranit a kolem domu vytvořili v půdě pěknou paseku..
D.E

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 23. 6. 2008 12:26

Použít růžový živý plot jako nenásilné ohraničení pozemku je lákavé a většinou i hezké.Je už na našem trhu dost růžiček vhodných pro výsadbu živého plotu.To,že relativně krátce kvetou není zas tak pravdou,vykvétají postupně a některé i remontují.Také záleží na tom jakou mají použitou podnož.Je také dobré se rozhodnout pro jaký spon výsadby upřednostnit(jednoduchý jednořádkový nebo hustší neprostupnější trojúhelníkový).Vzhledem k tomu,že tento záměr může být i cenově náročnější zkuste se podívat i na stránky růžařských firem kde mají nejen nabídku ale i poradnu.Jinak vzdálenost při výsadbě by se měla pohybovat kolem 50cm,většinou plný zápoj se projeví po dvou letech.Střih a úprava těchto růžiček je samozřejmě trochu odlišná od střihu klasických keřových.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.E 24. 6. 2008 08:31

Tak jsem se po pečlivém studování všech druhů živých plotů rozhodla pro dřišťál.. červenolistý, odolný a perfektně přizpůsobivý požadavkům a vhodný do svahů, což máme v určitých místech hodně...jsem z něj nadšená.. cena je taky super, jelikož jich budu potřebovat opravdu hodně.. díky za rady..
D.E

Odeslat příspěvekod D.E 24. 6. 2008 08:42

a hlavně jsem zapoměla napsat - neprostupný- protože má ohromné trny..
D.E

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 6. 2008 23:00

ale je z nich krásný plůtek,i přes ty trny
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.E 25. 6. 2008 20:07

ano, to je.. nechápu, že jsem si ho nevšimla dřív, naši ho mají na zahradě už dlouho, akorát nestříhaný a myslela jsem, že je to nějaký keřík.. máte třeba zkušenosti s nákupem velkého množství rostlin po internetu? v zahradnictví jsem se ptala, ale neměli by najednou tolik kusů, prý je to rovnou na objednávku od výrobce, ale s tím nemám zkušenosti.. no a na internetu by to šlo, ale nějak si to nedovedu představit.. bylo by to až na podzim, ale raději bych to objednala už teď..
D.E

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 10. 2008 23:16

Zkuste se pozeptat na http://www.ziveploty.eu/,
mají tam pokud vím, leccos zajímavého i stálezelené dřišťály (nebo vám třeba dobře poradí), pak byste možná uspěla s poptávkou na http://www.skalnicky.cz/pestit.php
Hodně zdaru :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 26. 10. 2008 19:10

Všeobecná rada jak ušetřit na koupi množství sazenic je ta,sázet postupně,po řadách,a na tu další použít již řízky ze zakořeněných rostlin případně použít zbitky po tvarovacím řezu.Je to univerzální rada pro většinu rostlin,většina totiž pustí kořínky a chytí se.Případně se to může dělat "dosazováním řad" kdy koupené keře sázíme na dvoj až trojnásobnou vzdálenost a dosazujeme vlastnoručně vypěstovanými řízky.Po třech letech koupené sazenice zmladíme na výšku řízkovanců a v dalších letech nikdo rozdíl nepozná.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 26. 10. 2008 19:30

Ještě k těm firmám které Vás jistě nezklamou.Zkuste okrasné školky Montána,případně Lesoškolky Řečany nad Labem.Ceny byly zatím opravdu lidové,a množství ve svazcích 25-50 ks.Pokud máte v blízkosti Lesní správu se školkou tak můžete oslovit i je.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 28. 10. 2008 14:17

V posledním zpravodaji OU je nabídka,která by Vás také mohla oslovit při výběru.-Rychle rostoucí dřevina TOPOL JAPONSKÝ -Doporučuje se i na výsadbu živých plotů,a zvýšení intimity prostoru.A hlavně v dnešní době u domků a chat aktuální věc topné dřevo s výhřevností srovnatelným s hnědým uhlím.Bližší informace získáte na adrese FRANTIŠEK BEDNÁŘ,CHLENY76,51741 KOSTELEC NAD ORLICÍ. Ale jedna moje poznámečka k topolům všeobecně-je třeba si toto dost vážně rozmyslet,nejen tím,že přerostlí je mnohdy nebezpečný spadajícími větvemi ale i co by hostitelským potenciálem pro různé škůdce na pěstovaných kulturách.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 28. 10. 2008 18:45

To se sklízí na štěpku, takže žádné větve zezhora by padat neměly. Co jsou na netu fotky, pěstuje se to jako keře.
Rodiče se rozhodli, že zanechají dalším generacím nějakou pomstu a množí ten vysoký kultivar topolu černého? na zahradě, rostla jich původně alej podle silnice a problém s invazí škůdců nebyl. Máte něco konkrétního?
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 28. 10. 2008 19:39

Teda vy máte nápady. Živý plot z topolu :roll: .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 10. 2008 21:42

Tedy mně by se hodil takový živý plot jako větrolam - konečně nápad! :D :mrgreen:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 28. 10. 2008 21:47

To je nápad , ale nechtěl bych bejt poblíž až se přižene další orkán.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 28. 10. 2008 21:50

Nezapomeňte na to chmýří, je to docela otravné.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 28. 10. 2008 21:53

Ale co je pro mě zajímavé že na topolu kanadském roste jmelí. Takže by ten plot mohl být i stálezelený že :mrgreen: . Ale bacha na topolu černém jmelí neroste, ten už ho umí zarazit :pozor .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 10. 2008 22:27

Nějaké chmýří z topolu mně nemůže vyvést z míry: z neobděláných polí ho nalítá z bodláků, pampelišek a všech jiných chlupatých plevelů tolik, že se topoly budou červenat :D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 10. 2008 17:59

Topol japonský- kříženec topolu černého+topolu Maximowiczova H. klon J105,-sklízí se po 3-5 letech.Při intenzivním pěstování-výtěžnost 200m3/ha.což u živého plotu nehrozí! :-)) spon 200x60možno i hustší.Ale je pravdou,že se spíš uplatní jako větrolam a universální oplocení spíš u volných zahrad luk a pastvin,kde dokáže zabránit nájezdu "loupežníků,a to i při seřezávání na metrový pařez.Snadno a rychle obrůstá.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 10. 2008 20:05

No tak to chmýří neutvoří když se bude takto seřezávat. Tak to je v pohodě.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 31. 10. 2008 18:42

:D :D
Kód: Vybrat vše
Co že tak zázračného mu tam roste? „Speciálně šlechtěný topol, nazývaný Japonský, který po třech až pěti letech dorůstá výšky deset až patnáct metrů při průměru osmnáct centimetrů,“ sype čísla z rukávu.

Citace z http://www.mesicniklibereckykraj.cz/vie ... 2007021023

Drobnost, že se to štěpkuje čerstvé podle mne znamená, že nejde použít zplynovací kotel. To potvrzuje tohle: Japonsky topol mne docela zklamal. Roste sice jako z vody (vsak take mame pozemek u potoka), ale to je tak vsechno. Zatim to stepkujeme a pouzivame na mulcovani, topit se s tim pri nejlepsi vuli moc neda. Leda ze byste mel obri plochu, kde vam ta stepka muze vyschnout. V hrubsi vrstve to uzasne plesnivi. Problem je v tom, ze tenhle topol obsahuje v prumeru 52% vody, coz mne vubec nenadchlo. Procetla jsem si vysledky pestovani jedne nemecke plantaze a tam to jako biopalivo vubec nedoporucuji. Uz kvuli zminovanemu procentu vody, ale hlavne kvuli plesniveni. Topolove drevo se musi totiz susit elektricky, jinak vam polinka zplesnivi. Takze to neni ani ekologicke, natoz ekonomicke. Pokud bydlite na vsi, domluvte se z hajnym, ze se budete starat o cast lesa a ziskate tak drevo zdarma. Lesy CR na to maji nejaky program. Je to jednodussi, nez se drbat s nejakym topolem ktery ani neni z Japonska a nechat si zaplevelit svuj pozemek. Parezy se totiz musi vykopat, jinak to porad obrazi.

Na zahradě.cz píše někdo jiný: Jap. topol má výhřevnost pochopitelně nižší než buk ale také neroste 100 let. Topím s ním již pár let a jem spokojený. A hlavně nekouří, *****í, přírůsky jsou neuvěřitelné, hoří i vlhčí.
K růstu tam je: 12.8. Řízky z jara mají mojí velikost.
Vůbec je na webu dost informací, i o dotacích a nesmí se sázet blíž než 15m od potoka a v CHKO. Což je docela legrace, když kolem skoro každého potoka je hromada náletových stromů. A maníci z Povodí si vyřezávají hlavně vzrostlé, pod heslem do 15cm můžem a hned si to odvezou. Že to není jejich pozemek jim nevadí. Ale to jsem OT
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 31. 10. 2008 20:05

Tak tu poslední větu mohu potvrdit. Borci z povodí Labe si vždy vyřežou pěkné dřevo na topení.
Teď jsem rád že jsme nepodlehli a zůstali u toho plynu a že jsem si nakoupil na živý plot thuj Smaragd.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 5. 11. 2008 21:59

Je pravdou,že na polesí,vás rádi uvidí pokud příjdete s přáním na palivové dříví!Aspoň u nás.Dostanete plac budoucí oplotenek na vyčištění,svážíval jsem takto i dva valníky za reletivně simpatickou cenu.Teď mám dost vlastního dřeva z ovocných stromů.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 11. 2008 22:08

Jak kde, tady chtějí i po lidech co uklízí soušky 1.600,- za vjezd do lesa.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janickam34 1. 7. 2014 03:24

Možná bych jako živý plot doporučila spíš třeba thuje nebo buxus - malé rostou pomalu, ale když koupíte vzrostlejší, tak se rychle chytnou. Popínavou růži bych asi nepoužila, tou jsem nechala obrůst ozdobné mříže u domu, bez opory vám plot určitě neudělají.
janickam34
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LenkaZ1 9. 2. 2015 23:47

podle mě spatný nápad ;) co třeba nějaké menší tůje?
LenkaZ1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 2. 2015 12:21

Urnové hájky z tújí na všech zahradách... nehodí se všude, jsou příliš pravidelné, nebyl by lepší živý plot- nějaké stálezelené keře, nebo opadavý volně rostoucí živý plot? Kvete, a pokud je dost místa, nemusí se příliš upravovat. Pokud je málo místa, pak něco stálezeleného ke stříhání - je to trochu pracnější, ale plot vypadá dobře a vydrží roky.
Fidych
Zahradník