Akú rastlinu na živý plot?

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod miro1974 21. 4. 2008 21:53

Sledujem, že tu prispieva vela šikovných ludí, preto si dovolím otázku. vedeli by ste mi poradiť, akú rastlinu použiť na živý plot? Pozemok je oplotený pletivom, chcel by som preto niečo vždy zelené, rýchlo rastúce, v rámci možností finančne nenáročné, no hlavne neopadavé. Niečo, čo by po vyrastení nahradilo pletivo, aby sa mi nepodhrabávali psy :-)
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 4. 2008 21:34

Stálezelených pnoucích moc na výběr není: břečťan se na plot moc nehodí a první roky pomalu roste.
Možná by se vám hodil brslen Euonymus fortunei 'Variegatus', je stálezelený a listy jsou bíle pestré, vyroste až do pěti metrů, takže na plot by stačil až dost :D . Brslenu stačí normální zahradní půda, nemá zvláštní nároky, snese slunce i polostín. Dá se stříhat, a dobře se množí vyzrálými řízky od srpna do října.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 4. 2008 22:18

Ale ty popínavky nenahradí pletivo, jen ho připevní k zemi, ale pořádného psa to nezastaví. Klidně by tam mohl mít ten břečťan, počítám, že těch 150cm by udělal za 4 roky a do té doby tam přes léto dát ačokču.
Vysypal jsem pár semínek u rodičů u plotu a dodnes o tom mluví jako o "tom bláznovi" - je to letnička, ale bylo to dokonale neprůhledné a přerostlo to pletivo o dalších 70cm.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ottova 22. 4. 2008 23:35

Taky si nejsem jistá, že existuje nějaká dřevina, která by zabránila toulkámmilovným psům v podhrabání. Ono už to samotné slovo podhrabání určuje situaci. Takže bych buď volila něco, čím drátěný plot obroste a nebude vidět (např. tady zmiňovaný břečťan, umí růst víc než rychle, když má dobré podmínky) nebo možná, jestli se Vaši hafové nederou ven moc vehementně, tak nějakou vyšší odrůdu skalníku např. dvoumetrový "Skogholm". Skalník je hustý a má trny, takže by je to možná od výprav odradilo. Pokud ale jdou za svým cílem stůj co stůj, spíš by se mohli zranit, takový trn v oku nebo mordě není rozhodně to pravé řešení. :hm
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 4. 2008 00:26

To pletivo snad zůstane? Málokterý z těch našich navrhovaných keřů je samonosný,aby zůstal po odstranění pletiva - to by pak spíš chtělo vysázet živý plot a nechat ho do výšky, jak je plot teď. Takový stálezený dřišťál nepustí nikoho ven ani dovnitř, pokud se správně stříhá, je hustý od samého spodku a podhrabat by se dal dost těžko (myslím, že vůbec) :twisted:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod miro1974 27. 4. 2008 21:59

Jasne, pletivo tam zostane. V podstate ten plot by mal slúžiť hlavne ako zábrana zadarmokukačom, susedom, ktorí nemajú celý den nič iné na robote, ako mi čumieť do záhrady. Na nete som našiel "vtáči zob", to sa mi celkom pozdáva, mám aj nejaké malé smreky. Čo sa týka psov, myslím, že pre nich nie je nič neprekonatelné, chováme totiž velké plemeno, pre ktoré nie je ani tenká karirohož neprekonatelná prekážka. Našťastie zo 6 zvierat má len jedno tendenice zdrhať ale to je to najneškodnejšie. Rád by som vedel, kolko korenov potrebujem na približne 70 metrov plota, na akú vzdialenosť od seba ich sadiť.
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2008 22:32

Pro keře do stříhaných živých plotů se počítá vzdálenost mezi keři cca 50 centimetrů, takže na 70metrů plotu počítejte 142 ks keřů
Na první metr potřebujete 3ks, v dalších metrech po dvou ks a na poslední metr zase 3ks keřů (68x2ks =136ks a k tomu 2x3ks= 6ks na první a poslední metr).
Moc se mi ale nezdá kombinace ptačího zobu a smrků :hm Smrky se na stříhaný živý plot nehodí,nesnáší stříhání, jedině je dát někam jako volně rostoucí ;-]
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 29. 4. 2008 16:05

K těm smrkům dodám - obyčejné mají za pár let 15metrů. Uteče to strašně rychle a pak je ani nemůžete porazit bez povolení.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miro1974 2. 5. 2008 11:15

Zdravím. Ďakujem pánu Fidychovi za vyčerpávajúci príspevok. Rozhodol som sa pre ten Vtáči zob (Ligustrum ovalifolium Aureum). Keďže "korenov" však potrebujem trochu viac, včera som nastrihal asi 20-30 cm odrezky zo živého plota, nasadil som ich do plastových kochlov a zalial. Teraz však sú zvädnuté. Viete mi povedať, kde som urobil chybu, resp. akým spôsobom by som mohol rozmnožiť rastlinu z už existujúceho plota? Nemám totiž "chuť" kupovať korene v záhradníctve, i keď je to bezpochyby istejšia varianta. Cena jedného črepníka sa u nás pohybuje v cene 90 sk a mám aj trošku iné plány, ako efektívnejšie využiť koruny vyčlenené na záhradu :-) Je možné, že sa mi tie zasadené rastliny preberú k životu? Ďakujem za odpovede.

Čo sa týka smrekov Kejki3, nebudem ich vysádzať aj z dôvodu, ktorý ste uviedli. Mali sme jeden v predzahrádke a bol som rád, že som sa ho zbavil, teraz môžem robiť nový plot z ulice, lebo mi korene poškodili základy existujúceho plota. Predchádzajúci majiteľ na túto variantu zjavne nemyslel.
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 5. 2008 12:02

Patrně jste ostříhal nevyzrálé, nově narašené konce keře. Ty se neujmou, a v tuto dobu zaschnou :-( .
Ptačí zob se množí dřevitými řízky odebíranými v zimě, ty se založí do zěmě třeba ve studeném pařeništi a na jaře se vysazují na záhon, kde teprve zakoření.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 2. 5. 2008 20:30

Dá se množit i polovyzrálími řízky v srpnu,napíchají se do vlhkého písku a zakoření taky.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 5. 2008 20:42

Spodek jednoletého výhonu většinou neraší tak se dá ještě teď použít na řízkování. Já jsem včera rouboval Aronii na jeřáb a použil jsem právě tu dolní část výhonu co nerašila.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 2. 5. 2008 20:53

aronii na jeřáb? to by mě nenapadlo,vždyť aronie je keřík a jeřáb strom,no ale přes roubování jste tu odborník vy,a zkusit se musí všechno. :hm
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 5. 2008 20:56

To se běžně dělá a prodává. Myslím tím aronii černou- Aronia melanocarpa dřívější název černý jeřáb
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 2. 5. 2008 20:58

ano já myslím to samé,ale ještě jsem se s tím nesetkala.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků