Popínavky do bytu

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Matej S 3. 1. 2008 16:10

Vedeli by ste mi poradit, nejake popinavky do bytu.

Mam uz passifloru a hederu helix, sa mi pomaly rozrastaju, len by som chcel skusit aj strop nech zarastie. Takze nieco co rychlo rastie a nepotrebuje oporu, a vydrží v interiery. a mam doma macku, tak nech to nieje jedovat :wink:

Vopred dík
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 1. 2008 17:54

Napadá mě teď žumen, který se ale nechává růst na opoře. Nicméně ta nemusí být výrazná, ani skoro vidět - stačí natáhnout silnější nit - a rostlina ji brzy překryje. Mimochodem této rostlině se říká také australská réva, má spoustu úponků, kterými se lehce přichytí. Sama ji pěstuji, je nenáročná, přesto nadělá plno parády.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 3. 1. 2008 18:07

cissus ma nenapadol.
a nieco s uponkami, kamarat ma nahovara na parthenocissus, (asi preto ze ho vela namnožil :) )
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 1. 2008 20:50

Dobře a rychle roste roste také Senecio, snese polostín a pokojové teploty, v zimě o něco chladnější prostředí, ale přežije zimu i v pokoji. Poroste na opoře i bez ní a dobře se množí stonkovými řízky.
Je spousta druhů - S. macrogiossus a S. mikanoides mají listy podobné břečťanu, některé druhy jsou spíš poléhavé (S.hawortii), nebo sukulentní.
Jedovaté senecio není, tak si může číča občas mlsnout :)
Popínavé filodendrony by se Vám mohly také hodit, jsou k mání i drobnolisté, vyhovujejim celoročně pokojová teplota, nejsou jedovaté a dají se dobře množit (Philodendron scandens je fakt vděčná pnoucí pokojovka).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 1. 2008 08:58

Na ozelenění stropu se dá opravdu použít snad většina klasických popínavek.Jen by jsem chtěl upozornit na jednu-dvě věci.U stropu v normálně fungující místnosti je jiné klíma než dole,není tam tolik světla,ale je tam i větší teplo.Také s použitím záchytného,přídržného zařízení řádně rozvážit.V době kdy jsou popínavky v plném růstu šlahouny dost váží,mohlo by tím dojít k nemilému překvapení a i škodám na zařízení.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 1. 2008 20:21

Matej S píše:cissus ma nenapadol.
a nieco s uponkami, kamarat ma nahovara na parthenocissus, (asi preto ze ho vela namnožil :) ))/quote]

Parthenocissus - česky loubinec pětilistý (psí víno) by vám v bytě vůbec nešel :cry: Je to venkovní popínavá dřevina, a na podzim shazuje listí (romantika by v tom možná byla, brodit se spadaným listím v obýváku). Do bytu se opravdu nehodí ani loubinec trojhrotý, také vhodný jen k venkovní výsadbě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 1. 2008 22:02

Ad Cissus - můžete si pořídit C. antarctica i C. discolor, ten má pestré mramorované listy. Jen nevím, jakou máte pokojovou teplotu. :?:

C. antarctica by měl mít v zimě nižší teploty, ale mám vyzkoušeno, že zvládne bez problémů i 20 stupňů.
C. discolor si lebedí zase jen v teplých pokojích (až 25 stupňů). Potřebuje ale vysokou vzdušnou vlhkost.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 1. 2008 22:12

Ještě mě napadl potos, Epiprenum - ten tu snad ještě nebyl zmíněn. A zase můžete kombinovat rostliny s různobarevně panašovanými listy, sama je mám doma takto sesazené v jednom květináči.
A co třeba Syngonium? :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 1. 2008 22:26

Syngonium je moc pěkná pnoucí pokojovka, roste jako z vody a celkem vydrží leccos, ale uvádí se, že je mírně jedovatová - látky v ní obsažené dráždí kůži a sliznice. Matějova kočka snad není "naháč", ale kdyby okusovala listy? Asi raději ne :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 1. 2008 22:51

Fidych píše:Syngonium je moc pěkná pnoucí pokojovka, roste jako z vody a celkem vydrží leccos, ale uvádí se, že je mírně jedovatová - látky v ní obsažené dráždí kůži a sliznice. Matějova kočka snad není "naháč", ale kdyby okusovala listy? Asi raději ne :idea:=/quote]


Á, pravda, to jsem zapomněla, že má doma takového drahouška, ale řešení je snadné: rostlinu může dát na skříň nebo někam do vyšších míst, kam se kóča nedostane. Já takto umístila některé rostliny a náš kocour Šimon se k nim nedostane. Není to ale kvůli jejich jedovatosti, on pokojovky (krom šáchoru :mrgreen: ) nebaští.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 13. 1. 2008 18:56

no na jesen sa prodit v listoch v izbe mozem byt zaujimave :wink: , ale dajak ma toto absolutne nenapadlo :D ze je opadavy parthenocissus, co už.

teplota v izbe. no v zime okolo 21°C a v lete teplota stúpne , asi ako v panelákovom byte.

Hno k mojej mačke, moj kocúr je cvok, ma síce 8 rokov, ale skáče po po poličkách, skriniach,.... teda vsetky moje črepníky mam prilepené a zadrôtované o poličku :D , (takže jediné miesto kam sa nedostane je akvarko z masozravkami)

Oks, dik zatím za možnosti, pozrem sa nato, čo a ako, a čo by som si mohol zohnať.
Ak Vas daco napadne, tak možte ešte napisať.

Zatial ďakujem
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 10. 3. 2009 03:25

a na podzim shazuje listí (romantika by v tom možná byla, brodit se spadaným listím v obýváku)
:lol: :lol: :lol:

Mně osobně se dost líbí třeba Scindapsus pictus, ale jestli by vyhovoval Vašim požadavkům, to nevím :-| Rozhodně ale nebude dráždivější než ten břečťan co máte ;-]

Obrázek
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matej S 10. 3. 2009 20:46

no som si niektore rastlinky minuly rok mnozil, nieco som podostaval. tuto jar sa chystam komplet prestavať izbu aby som mal viac miesta pre rastlinky tak si ich sem poumiestnujem potom. poslem foto pak.

hedera je uz na balkone, rástla ako z vody ale spodne listy zacali schnut tak som ju predsa len poslal von.

inak toto je moja rok a pol stara passiflora z odrezku :-) skoda ze nejde viac do sirky, ale uz sa konecne priblizila k stropu (este 4 cm), ma bude poriadne mrziet ked ju budem musiet strhnut, ked budem davat novy nabytok a tak.... :'(
Obrázek
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 3. 2009 23:04

Mohl jste ji z počátku zaštípnout a ona by vám udělala víc výhonů.
A když ji budete sundavat, namotejte ji na nějakou oporu (kruh z drátu zapíchnutý do květníku), ona to přežije a bude vypadat bohatší. Stejně zas vyrazí vzhůru ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Matej S 11. 3. 2009 06:37

no asi ked mala pol roka som jeden vyhon zaštipol, ten na pravo, a vidite ako to dopadlo??? inak to su dva korene aby ste mali prehlad jeden zastipnuty a jeden nie 8-S
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků