Milujete Clematisy?

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 19:31

Mě tato popínavka zaujala předloni. Také už jsem osázela. Co Vaše kultivary?

Obrázek
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 14. 4. 2007 08:45

Tak koukám, že jsem s tímto tématem nahrála Kateřině na téma, tak postoupíme o kousek dál.
Množení už mám za sebou, to mi vcelku nedělá problém a množím i na podzim.
Ale výsledek pěstování, kde pořád se nemohu dobrat cíle, je vypěstovat krvavě rudý Clemátis.
Předloni jsem zakoupila sazenici odrůdy Niobe, bohužel nepřežila, ale nejsem si jistá, zda-li tato červená barva, je opravdu ta, která je vždy uvedena v inzerátech, nebo u přívěsných cedulek na rostlině.
Kdo má s tímto zkušenosti, prosím dejte mi vědět. Prosím jen Ty co se tím fyzicky zabývají o stažené informace z internetu a z literatury nemám zájem, těch už jsem pročetla dost.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kateřina Tomášová 16. 4. 2007 16:46

Klematisy jsem měla dva. Jeden každý rok krásně kvete lehce nfialovělými květy, bohužel už nevím název. U druhého s názvem Jackmanův se mi potvrdila jejich náchylnost na houbovou chorobu, tzv. vadnutí plaménku. I když jsem napadené větvičky ořezala už jsem ho nezachránila.
kateřina Tomášová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 16. 4. 2007 21:53

To tak někdy bývá, že i naše snažení je někdy k ničemu. Fialový bývá President, to foto je jeho pokud se shodneme, a je dost odolný, i já jsem zvážila tuto variantu. Raději něco, než nic! Ale ten červík pořád hlodá, jak postoupit dál..... :wink:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HankaK 19. 4. 2007 19:00

Dobrý den, doufám, že neruším, jsem se tu nějak vyskytla a dočetla se o mých milovaných clematisech. Prosím, poraďte, jak ho množit? Díky :)
HankaK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 4. 2007 21:11

Hanko, mrkněte na bleskovku, v níž jsem popsala návod, jak tyto rostlinky množit: http://www.abecedazahrady.cz/default.as ... ticle=1034
Množení klematisů není až tak obtížné, určitě to vyzkoušejte.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 21. 4. 2007 19:19

HankaK píše:Dobrý den, doufám, že neruším, jsem se tu nějak vyskytla a dočetla se o mých milovaných clematisech. Prosím, poraďte, jak ho množit? Díky :)>/quote]

Nic na tom není. Důležité ale je vybrat polodřevitý řízek, na čemž to všechno visí. Pokud je moc dřevitý, nebo hodně "měkký" úspěšnost moc velká nebývá. Tak že, ustřihnete část polodřevitého výhonu: řízek je vlastně základní prut (asi 5cm) a na něm z každé strany 1 list. Vy, jeden list odstraníte, tak že Vám zbyde kousek základního prutu, z kterého čouhá jeden list. Prut zasadíte třeba do květináče kolmo tak, aby onen list s úponem koukal z květináče. Pro úspěšnost je dobré namočit do stimulátoru a přiklopit zavařovačkou. Tam, kde jste první list odstříhla, vyraší kořeny a po čase se z květináče vysouká nový výhon, i když třeba ten původní lístek, který tam zůstal odumře.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tornado-lou 25. 4. 2007 09:47

ahoj. klematis jsem si teprve nedavno poridila, mel by byt tmavo fialovej. ale vcera jsem na nem s hruzou objevila msice. (aspon myslim, ze jsou to msice, malicky zeleny. mrchy hnusny) nevite jak se jich nejlip zbavit? nejaky postrik? a jaky tak nejlip? prosim poradte. dik.
tornado-lou
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 16:06

Ahoj, "maličký, hnusný mrchy" :mrgreen: budou mšice. Objevují se na listech i mezi nimi. Doporučuji koupit nějaký postřik (Pirimor - ten je pouze na ně, potom Karate, Zolone, Decis - ty účinkují i proti jiným škůdcům) - v obchodě vám poradí.
Postřik opakujte asi tak každé 3 dny. Po čase se musí prostředky měnit, protože na ně pak už škůdci nereagují. A stříkejte opravdu všude, ať se dostane na všechny. :twisted:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 16:18

[quote="Červík"tMě tato popínavka zaujala předloni. Také už jsem osázela. Co Vaše kultivary?:roll:?/quote]


Clematisy mám tři, nejraději mám velkokvětý bílý - ten sázela ještě moje zlatá babička. Myslím, že je to odrůda ´Huldine´. Nemám ho na původním místě, přesazovala jsem ho - a vydržel. Kvete každý rok brzy na jaře nádhernými sněhovými květy. Byl už dost zdřevnatělý, tak jsem ho na podzim rázně sestříhala a čekala, jak to dopadne - předtím nikdy takový zásah nezažil. A teď krásně roste, už má přes metr, nasazené květy. :D
Potom mám ´Etoile Violette´- fialkové květy, drobné, malé. No a třetí netuším, koupila jsem ho před rokem, letos pokvete prvně - nemůžu si vzpomenout, kam jsem si schovala lísteček s jeho názvem. :roll:
Naposledy upravil Kateřina Hradová dne 29. 4. 2007 16:34, celkově upraveno 2
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 29. 4. 2007 16:30

Ještě jeden dotaz: kde clematisy máte, jakou mají oporu? Já je mám u dřevěné pergoly, jednotlivé laťky (mříž) jsou od sebe zhruba deset centimetrů, ale říkám si, jestli by nebylo lepší, kdybych jim tam natáhla část pletiva, aby se mohly lépe přichytnout. Takto to sice v pohodě zvládají, ale musí se obmotat k té či oné laťce- myslím, že kdyby tam nebyly mezi laťkami díry, ale pletivo, úplně by je rostlinky zakryly.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Červík 29. 4. 2007 16:50

Kde se mohou pnout, dokonce i u psího výběhu. Jeden dodél hradby a pro Presidenta manžel po nátlaku vyrobil z armovacího drátu oporu, když už má ten honosný název. Poroste tam i s kamarádkou :oops: , tak uvidíme, jak se letos ukáže. :P
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 4. 2007 23:53

My máme na plaménky laťkovou treláž s odstupy asi po 15 cm a zatím to vyhovuje.
Možná by se do pletiva výhony dost zamotaly a pokud potřebují sestřih, bylo by s tím dost práce je všechny vymotat :?:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 30. 4. 2007 08:42

Ba ne, jde to dobře, ani pejskovi nevadí. :D
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 4. 2007 13:19

My máme clemátys asi 30-40 let,je to krásná rostlina,i když ta naše původní je úplně obyčejná.Máme ji pnocí se po přenosné konstrukci(na jaře dáme,na podzim uklidíme).Zatím se zde nikdo nezmínil o jedné věci,a to výborné její vlastnosti.Pokud ji na jaře i razantně sestříháte na ježka,tak nemusíte mít strach z toho,že by vám neudělala nádhernou kvetoucí záplavu.Jen nezapomeňte vhodný podsev.Plamínek-klemátis má rád nohy v chladu a stínu a květy na sluníčku.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků