Akú rastlinu na živý plot?

Nápady, tipy a rady o popínavých rostlinách či pro živé ploty

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod miro1974 3. 5. 2008 10:57

Fidych píše:Patrně jste ostříhal nevyzrálé, nově narašené konce keře. Ty se neujmou, a v tuto dobu zaschnou :-( .
Ptačí zob se množí dřevitými řízky odebíranými v zimě, ty se založí do zěmě třeba ve studeném pařeništi a na jaře se vysazují na záhon, kde teprve zakoření.


ďakujem za radu, takže v konečnom dôsledku, čo by ste mi poradili?
miro1974
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 5. 2008 19:10

Asi vám nezbyde, než vysázet zatím to, co máte a zkusit v srpnu udělat řízky dřív, z keřů, které do té doby narostou. Pokud by se nechytily, tak ještě máte zimní termín :-)) Možná by bylo řešení rozpočítat kusy co máte na celou délku, kterou potřebuje osázet: ptačí zob je dost vzrůstný, mohl byste udělat i větší mezery keři( zas by bylo pár kousků navíc), a pak mezi to dosadit mladší rostliny, které vám zakoření. Ale není to ideální - hůř se pak sází, a nějaký čas bude vidět, že keře nejsou stejně staré (velké).
To jsou takové nouzové rady, když nechcete kupovat keříky, možná bude mít někdo lepší nápad ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Matej S 18. 1. 2009 16:26

zdravim. potreboval by som radu. Chcem oplotiit pozemok. je to na samote, mimo dediny, na okoli luky a les. Mam tam ovocny sad, ale uz roky je rovnako velky, lebo srny a zajace ho furt ozeru, a uz nemam nato nervy. Je to okolo 400m pozemku, takze oplotit to nemozem. nechcem aby to bol dajaky pravidelny zivy plot, nieco prirodne. predpokladam ze druzstvu nebude vadit ked vysadim daco aj kusok na ich pozemok, do buriny. na jednom kusku som vysadil hrab, teraz z jary tam cem smarit aj par korenov toho ospevovaneho "zazračného živeho plotu".
Tak otazka, co by rychlo rastlo ,a bolo by to huste. Nemusi to byt stalo zelene, ani ostne to nemusí mať(i keď...) som ochotny zainvestovat to ostnateho drôtu a natahat ho do výysadby..

dakujem za navrhy

* pyracanthu mi asi udusila burina, alebo sucho, alebo neviem, ale proste neprezila.
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 18. 1. 2009 20:11

Jeden pisatel se tu zmínil, že pěstuje velmi rychle rostoucí živý plot.
Zkuste se podívat na
http://www.zazracny-plot.cz/, píšou tam, že je i levný ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Matej S 18. 1. 2009 20:27

jj to idem teraz na jar vysadit, to som aj spominal vprispevku pred vami :-)
"- Začínam chápať, povedal malý princ.
Je jedna kvetina....myslím, že ona si ma skrotila...."
Antoine de Saint-Exupéry: Malý Princ.
Matej S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vip256 1. 11. 2010 17:06

Jilm Sibiřský - tzv. zázračný plot je ideální rostlina pro živý plot. Dá se koupit například zde.
vip256
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 7. 2012 10:54

Trošku rozvinu téma, zajímaly by mě vaše zkušenosti s živými ploty - z čeho jste je vysadili, jak rostou, z jakého důvodu jste je vytvořili (oddělení od sousedů, zakrytí plotu apod.), jestli byste třeba něco zpětně dělali jinak. Pokud máte fotky, bude to ideální. ;-) Díky!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 7. 2012 20:57

Před čtvrt stoletím jsem vysázela živý plot z pámelníku - tehdy nějaký výběr nebyl, a hlavně nebyly finance, takže z pár keříků vysázených v okolí domu jsem si nadělala spoustu sazenic. Z dálky i po těch letech nevypadá plot nejhůř, ovšem stříhat se musí. Pámelník má velice nepříjemnou vlastnost: odnožuje široko daleko (hlavně široko :mrgreen: ), takže leze kam nemá i dovnitř do zhrady. Záhon podle plotu proto pořád podrůstá pámelníkem, stojí to dost času a námahy udržet křovisko v mezích.
Elektrickými nůžkami se špatně stříhá, takže je lepší použít ruční nůžky na živý plot, a pokus s nestříháním taky nedopadl nejlíp: křoví se všelijak rozklesne a vnitřek plotu pak prosychá.
Takže pokud bych mohla začít znovu, již nikdy více pámelník!!! Možná si říkáte, proč ho nevykopu a nevyměním, když je možnost sehnat poměrně levně všemožné druhy vhodnějších keřů. Ono totiž toho živého plotu kolem zahrady je přes 200 metrů, a síly na takovou likvidační akci už nejsou. A tak stříhám a dloubu a stříhám...
Ale líbí se v keřích všelijakým ptáčkům, v sezóně jsou pěkně v zeleni, v zimě tam mají i úkryt před kočkami, když chodí na krmítko (ptáci).
Takže takové je letité soužití s pámelníkem ;-) .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 9. 2012 20:53

Ale stříháte a dloubete úžasně! :mrgreen: Pro vysvětlení: Fidychův pámelníkový plot tu musím pochválit, je to krása - ostatně jako celá nádherná zahrada. :tleskani Já přemýšlím o plotu z hlohyně - nemáte s ním někdo zkušenosti?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 9. 2012 19:17

Živý plot z hlohyně obdivuji na Střekově kolem areálu čističky. Roste ram spoustu let, a za tu dobu byl jak hodně vysoký - přes dva metry, tak i úhledně sestříhaný na necelý metr. Když zjara hlohyně kvetou, je to paráda, a o nic menší není podzimní krása z červenooranžových bobulí. A jak to vypadá, překonat takovou překážku nebude jen tak, trny má hlohyně pěkně ostré. Určitě byste měla živý" plot jak hradbu, a navíc si můžete v běhu času střídavě vybrat, bude-li volně rostoucí, nebo přísně stříhaný. Hlohyně to všechno trpělivě snáší, jen nesnese přesazování v dorostlém věku.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 9. 2012 21:35

„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 9. 2012 08:04

Líbí se mi druhy s oranžovočervenými plody. Mám ale obavu z jejich černání - a stříkat keře několikrát do roka jako prevenci nechci. Nedávno jsem ale četla o druzích, které jsou vůči této chorobě odolné.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pačesák 20. 6. 2013 21:31

ottova píše:Taky si nejsem jistá, že existuje nějaká dřevina, která by zabránila toulkámmilovným psům v podhrabání. Ono už to samotné slovo podhrabání určuje situaci. Takže bych buď volila něco, čím drátěný plot obroste a nebude vidět (např. tady zmiňovaný břečťan, umí růst víc než rychle, když má dobré podmínky) nebo možná, jestli se Vaši hafové nederou ven moc vehementně, tak nějakou vyšší odrůdu skalníku např. dvoumetrový "Skogholm". Skalník je hustý a má trny, takže by je to možná od výprav odradilo. Pokud ale jdou za svým cílem stůj co stůj, spíš by se mohli zranit, takový trn v oku nebo mordě není rozhodně to pravé řešení. :hm


Dovolim si nesuhlasit :
Skalnik - lat. Cottoneaster nema trny!
Trny ma Berberis alebo napr Pyracantha

-- 20. 6. 2013 22:38 --

HanaT píše:aronii na jeřáb? to by mě nenapadlo,vždyť aronie je keřík a jeřáb strom,no ale přes roubování jste tu odborník vy,a zkusit se musí všechno. :hm



Virolog by Vam povedal, co vsetko sa na co da vrublovat a stepit. Ja napr bezne stepim zemiaky s rajcinami (brambory s rajcatami). Pod zemou zemiaky, hore cherry rajcinky. Takisto stepim aj tekvicu s patizonom, cuketou, dynou a melonom. Na jednej stopke rastie vsetko spomenute.
A este jedna pikoska-v Bratislave v Klube vodnych sportov (KVŠ) je virolog, ktory do jedneho prunusoveho podpnika navrubloval 4 konare. Na jednom su velke slivy. Na druhom nektarinky, na tretom marhule a na stvrtom broskyne. Ten strom takisto rastie v areali KVŠ.
Pačesák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod GrahamWag 7. 3. 2018 19:33

to ti zatim nemohu odpivedet...zivy plot jsem na novou zahradu sazela predloni a loni, takze keriky maji vetsinou 20 - 50 cm. Tam zatim jeste uzitek pro nas a pro vcely neni. Ale aronie, driny a rakytniky mam i na chalupe i vcely tam zatim mam take a 10 let, co je to vysazeno, jsem to nijak nestrihala, ale tam to nemam uplne jako plot. Par keru je v rade a 2driny mam jako solitery.
Maliny mam staleplodici zustaly tam po byvalych majitelich..nic s nimi nedelam..rostou v symbioze s velikym smrkem. Ty nove vysazene jsou take staleplodici ze zahradnictvi Weissovi.
GrahamWag

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků