rezavění jehličnanů

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod bleeesk 15. 6. 2011 10:41

Zdravim... nemůžu přijít na název toho stromku! Nevíte čím to je že tak zrezivěli? Podle mě je to od slunce... přežije to?
Děkuji. :-[
Přílohy
IMAG0106.jpg
bleeesk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 6. 2011 11:10

Taky si stím nevím rady asi to bude nějaká nemoc. Snad nám někdo napíše co s tím.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 6. 2011 11:59

Vzhledem k tomu, že ostatní rostliny včetně japonského javoru se na fotce zdají být zcela v pořádku, nemyslím si, že poškození smrčků je od slunce.

U jehličnanů se rezavění jehlic občas objevuje, ale přirozené je jen do té míry, pokud se týká pouze vnitřní strany. Když rezaví (a posléze opadává) i svrchní jehličí, což je tento případ, jedná se o nějakou nemoc.

Příčin může být několik, v tomto případě mě napadá málo vláhy, nedostatek živin, přehnojení, houbové choroby nebo škůdci. Stromky pečlivě prohlédněte a zamyslete se nad tím, jakou měly péči. Připadá nějaká z vypsaných možností v úvahu?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bleeesk 15. 6. 2011 12:25

nehnojíme, nezaléváne - jen co naprší a že by tu bylo nejaké extrémní sucho se říct nedá...
tenhle typ stromku máme i na zahradě a tam se nic takového nevyskytlo a také nebyl nikdy dohnojován...
dá se stím ještě něco dělat, zachránit je?
nevíte přesný název toho stromku?
Díky.
bleeesk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 6. 2011 12:47

Při pohledu na fotku se mi zdá, že nemáte pevný plot a stromky jsou docela blízko od silnice, tak mě napadla ještě jedna možnost, a sice zasolení. Kdy se to zreznutí objevilo? Hned po zimě, nebo až teď?

Zakrslé jehličnany, které máte, jsou podle mě smrky ztepilé. Odhadnout ovšem odrůdu, to by chtělo o dost víc informací. :-D Víte třeba, jak velké mají narůst? A jak rychle rostou? Pohybuje se roční přírůstek v centimetrech, nebo milimetrech?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 15. 6. 2011 12:53

Totéž se nám letos stalo s jedním dvacetiletým jalovcem. myslíme si, že přes zimu nemohl brát vodu, ale spíš jsme si toho všimli až po tom jarním mrazu, to zrezivěl markantně. Žádnému jinému jehličnanu a to ani jiným jalovcům v zahradě se nic nestalo. Chtěla jsem ho porazit, ale manžel mě přemluvil a on skutečně obrůstá. Asi to potrvá, něco bude na ořez, ale žije a možná obrostě dostatečně. Nevím - kombinace mrazu a prudkého slunka? Podle jeho polohy bych to tak tipla.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 6. 2011 13:50

Sluncem to nebude, na úpal by reagoval i japonský javor.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 15. 6. 2011 14:24

Sluncem to nebude, na úpal by reagoval i japonský javor, ...... a hlavně čechrava, ta má ráda polostín, rez bych odstranila, třeba setřepáním ostříháním, přihnojila i hořkou sůl přidala, je to namáhavé a zdlouhavé.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bleeesk 15. 6. 2011 14:49

tak zasolení to asi nebude... u nás se nesolí, bydlíme ve vesnici tady se leda sníh zhrnuje :-D
roční nárust je asi jen ten 1 cm... ono to začlo rezivět před týdnem... normálně začátkem jara ty stromky byly krásně zelený - narostlý nový patro (ten 1cm) :-)
píšu to jako lajk :lol: tak to tak i berte ;-)
přikládám ještě jedno foto
Přílohy
IMAG0105.jpg
bleeesk
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kočičí 15. 6. 2011 15:03

Tipuju picea glauca "Conica", mám 2, ten starší po 40 letech měří něco přes dva a půl m na výšku , asi 2 mma šířku u základmy. Roste pravidelně kuželovirě. Nikdy mi nezrezivěl, jedině samozřejmě jak se po letech rozrostl, tak tam,. kde se spojuje s jiným jehličnanem a nemá prostor a světlo. Jestli je to on, pak jsou vysazené natěsno a dlouho to takto nevydrží. Ale nezaručuju - je to jen můj odhad.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 6. 2011 15:19

Od slunka si myslím to není,mám 2 roky vysazené tuje, jako živý plot a už mají některé větvičky rezavé.Už mi bylo řečeno,že je na to nějaký přípravek proti rezovatosti jen ho už neměli a název si také nepamatovali.Takže to lidem asi dost dělá, když je přípravek vyprodaný.Když jsem byla mladší, tak si nepamatuju, že by to bývalo tak rezavé a poslední dobou je to v zahradach vidět dost.Nedávno jsem se stavovala v zahradnictví měli tam dost vysoký starší plot s tuji a byl krásně zelený.Ptala jsem se co tomu dávají, a bylo mě řečeno že nic a nikdo se o něj nijak zvlášt nestará krome zástřihu.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Evouš 2. 7. 2011 08:29

Danielko nám také tak rezavějí.Poradili nám hořkou sůl, chvíli to vypadá dobře a pak se to zase objeví.
Evouš
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 2. 7. 2011 15:55

Evi nedávno jsem se dozvěděla,že jsou nějaké východní a západní thuje. Ty východní jsou choulostivější.Jenže se asi líp množí, tak jako dnes všechno,proč se stím trápit prostě se namnoží ty co jdou líp a že to pak lidem hyne co jim je potom aspoň vydělají na nových.Dřív tu asi byly jen ty odolnější a proto asi i ty starší ploty nerezaví.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod květiny 16. 10. 2011 09:11

Takhle mi zežloutl tenhle konifer, byl pořád zelený a poslední měsíc je takový. Zalila jsem ho podzimním hnojivem na konifery, nebo mám zkusit hořkou sůl ? Také jsem přemýšlela jestli to nemůže být od kocourů (značkování), sice je nemáme , ale prohání se mi jich tu dost :mrgreen:
Obrázek
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 16. 10. 2011 10:24

Mám stejný problém, minulý týden jsem dala hořkou sůl, na jaře to suché oklepu nebo strhnu, a když mají světlo tak obhodí znovu. O hořké soli bylo minulý týden i v Receptáři
hejjar
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků