Pěstujete wollemii vznešenou? (Wollemia nobilis)

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ram1 10. 8. 2009 07:06

Desátého prosince v roce 1994 zaměstnanec správy národního parku Wollemi (nacházejícího se ve východní Austrálii) David Noble slanil do úzkého kaňonu, do kterého nevedla jiná cesta než po laně. Zaujaly ho podivné stromy, které nikdy předtím neviděl. Odebral tedy pár větviček a za několik dnů je ukázal odborníkům na botaniku, aby mu řekli, o co jde. Ti však nemohli uvěřit svým očím. Noble jim přinesl větvičky ze stromu, který před tím znali pouze v podobě zkamenělin.

Obrázek
Wollemia vznešená (Wollemia nobilis)

Dnes necelých patnáct let poté je možné říci, že celý projekt záchrany druhu byl úspěšný a wollemie zřejmě nevyhyne, i když v přírodě roste jen nějakých 100 stromů. (více o tom je napsáno zde: http://www.bmprofit.cz/vzacne.html)

Wollemie je dnes už rozšířená po celém světě. Od roku 2006 je doma i v ČR. Jedním exemplářem se chlubí i pražská botanická zahrada, kde byla rostlina umístěna do jakési klece, aby nedoznala úhony. Ale těchto pozoruhodných a vzácných rostlin už je u nás jistě víc.

Zajímalo by mne kolik wollemiíí u nás roste patnáct let po jejím objevu.

Pokud o nějakých víte, ozvěte se, případně přidejte i fotografie!
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 8. 2009 09:08

Znám ten objev, ale živou jsem ji ještě neviděl. To jsem také zvědavý jestli ji někdo má.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Bělena 10. 8. 2009 10:04

Taky jsem viděla pořad o tomto náádherném exempláři,v Receptáři-tuším :potichu .Myslím si,že bude trvat ještě několik(desítek)let než se tento vzácný strom dostane do našich zahrádek :-|
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 10. 8. 2009 10:41

Bělena píše:Taky jsem viděla pořad o tomto náádherném exempláři,v Receptáři-tuším :potichu .Myslím si,že bude trvat ještě několik(desítek)let než se tento vzácný strom dostane do našich zahrádek :-|

Ono to s těmi zahrádkami bude asi ve většině případů dost obtížné. Snad jako hrnková rostlina Zatím se totiž mnoho neví o její mrazuvzdornosti. (ale o tom jsem něco psal ve výše zmíněném článku)
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anmara 11. 8. 2009 06:52

Wollemie je nádherná rostlina a už se moc těším až budu mít vlastní :-]
Anmara
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 8. 2009 07:49

Dnes jsem při pátrání na webu objevil fotografii wollemie pořízenou údajně na soukromé zahradě na Vinohradech. http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id42378/. Zdá se, že další wollemie v českých zemích vyskytující se mimo botanické zahrady...
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 9. 2009 16:48

pekny den, zjara sme si domu jednu sazenici poridili a ihned presadili do substratu s mikorhizou...dari se ji lepe nez u tech, co jsme ji zajoupili...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 9. 2009 11:12

Dobrá zpráva, kde jste ji pořídil?
Nemáte nějaké fotografie?
Já se pokouším o řízkování, ale zatím nic. Letos vyrostl nový přeslen větví a vrcholek roní pryskyřici, což je předzvěst růstu, tak doufám, že to ještě jeden přeslen hodí, než přijde zima.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 17. 9. 2009 12:01

mam ji z vystaviste Lysa n.Labem..., ano roni pryskyrici a hl.vrcholovy pupen je takhle cely obaleny...mam jen foto, kdyz jsem ji privezl... ted uz je lepsi...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 9. 2009 18:49

Bylo by hodně troufalé, kdybych se zeptal na kolik přišla?
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 17. 9. 2009 20:33

poslana soukroma zprava....
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 18. 9. 2009 09:52

Přeji vám i jí dlouhý život, abyste se vzájemně užili a těším se na nějakou pěknou fotečku dokazující, že nejsem sám takový blázen co má rád exotiku a raritky.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 24. 9. 2009 19:06

tak tady je má Wolemie... Obrázek
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ram1 25. 9. 2009 21:25

Pěěěknááá! Blahopřeju. Taky pošlu fotku, ale ještě čekám jestli se pochlapí a vyhodí nový přeslen větví. Pak by to bylo s celou parádou. Tak držte palce!
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 21:56

jeste sem zvedav kam ji dam na zimu...snad by to mohla vydrzet na baraku kde mam v kvetinaci Arauc.arucanu..
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků