Pěstujete wollemii vznešenou? (Wollemia nobilis)

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ram1 10. 8. 2009 08:06

Desátého prosince v roce 1994 zaměstnanec správy národního parku Wollemi (nacházejícího se ve východní Austrálii) David Noble slanil do úzkého kaňonu, do kterého nevedla jiná cesta než po laně. Zaujaly ho podivné stromy, které nikdy předtím neviděl. Odebral tedy pár větviček a za několik dnů je ukázal odborníkům na botaniku, aby mu řekli, o co jde. Ti však nemohli uvěřit svým očím. Noble jim přinesl větvičky ze stromu, který před tím znali pouze v podobě zkamenělin.

Obrázek
Wollemia vznešená (Wollemia nobilis)

Dnes necelých patnáct let poté je možné říci, že celý projekt záchrany druhu byl úspěšný a wollemie zřejmě nevyhyne, i když v přírodě roste jen nějakých 100 stromů. (více o tom je napsáno zde: http://www.bmprofit.cz/vzacne.html)

Wollemie je dnes už rozšířená po celém světě. Od roku 2006 je doma i v ČR. Jedním exemplářem se chlubí i pražská botanická zahrada, kde byla rostlina umístěna do jakési klece, aby nedoznala úhony. Ale těchto pozoruhodných a vzácných rostlin už je u nás jistě víc.

Zajímalo by mne kolik wollemiíí u nás roste patnáct let po jejím objevu.

Pokud o nějakých víte, ozvěte se, případně přidejte i fotografie!
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 8. 2009 10:08

Znám ten objev, ale živou jsem ji ještě neviděl. To jsem také zvědavý jestli ji někdo má.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Bělena 10. 8. 2009 11:04

Taky jsem viděla pořad o tomto náádherném exempláři,v Receptáři-tuším :potichu .Myslím si,že bude trvat ještě několik(desítek)let než se tento vzácný strom dostane do našich zahrádek :-|
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 10. 8. 2009 11:41

Bělena píše:Taky jsem viděla pořad o tomto náádherném exempláři,v Receptáři-tuším :potichu .Myslím si,že bude trvat ještě několik(desítek)let než se tento vzácný strom dostane do našich zahrádek :-|

Ono to s těmi zahrádkami bude asi ve většině případů dost obtížné. Snad jako hrnková rostlina Zatím se totiž mnoho neví o její mrazuvzdornosti. (ale o tom jsem něco psal ve výše zmíněném článku)
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Anmara 11. 8. 2009 07:52

Wollemie je nádherná rostlina a už se moc těším až budu mít vlastní :-]
Anmara
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 8. 2009 08:49

Dnes jsem při pátrání na webu objevil fotografii wollemie pořízenou údajně na soukromé zahradě na Vinohradech. http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id42378/. Zdá se, že další wollemie v českých zemích vyskytující se mimo botanické zahrady...
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 9. 2009 17:48

pekny den, zjara sme si domu jednu sazenici poridili a ihned presadili do substratu s mikorhizou...dari se ji lepe nez u tech, co jsme ji zajoupili...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 9. 2009 12:12

Dobrá zpráva, kde jste ji pořídil?
Nemáte nějaké fotografie?
Já se pokouším o řízkování, ale zatím nic. Letos vyrostl nový přeslen větví a vrcholek roní pryskyřici, což je předzvěst růstu, tak doufám, že to ještě jeden přeslen hodí, než přijde zima.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 17. 9. 2009 13:01

mam ji z vystaviste Lysa n.Labem..., ano roni pryskyrici a hl.vrcholovy pupen je takhle cely obaleny...mam jen foto, kdyz jsem ji privezl... ted uz je lepsi...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 9. 2009 19:49

Bylo by hodně troufalé, kdybych se zeptal na kolik přišla?
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 17. 9. 2009 21:33

poslana soukroma zprava....
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 18. 9. 2009 10:52

Přeji vám i jí dlouhý život, abyste se vzájemně užili a těším se na nějakou pěknou fotečku dokazující, že nejsem sám takový blázen co má rád exotiku a raritky.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 24. 9. 2009 20:06

tak tady je má Wolemie... Obrázek
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 25. 9. 2009 22:25

Pěěěknááá! Blahopřeju. Taky pošlu fotku, ale ještě čekám jestli se pochlapí a vyhodí nový přeslen větví. Pak by to bylo s celou parádou. Tak držte palce!
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 22:56

jeste sem zvedav kam ji dam na zimu...snad by to mohla vydrzet na baraku kde mam v kvetinaci Arauc.arucanu..
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 25. 9. 2009 22:57

Obrázek to je vrchol, celej od pryskyrice, musim rici, ze vypada vyrazne lepe nez kdyz jsem ji privezl
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 26. 9. 2009 14:18

Moc pěkný vrcholek. takhle mi ronil pryskyřici než začal růst nový přeslen větví. Já ji zimoval na chodbě, takže mráz nepoznala. Na to si jí příliš vážím. Japonci v jednom z pramenů uváděli, že u nich vydržela až -12°C, ale věřte Japoncům, mají šikmé oči, kdoví jak na ten teploměr koukali, takže než bude něco rozmnoženo, nic nehodlám riskovat, půjde zas na chodbu, to Araukárie spíš půjde ven.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 26. 9. 2009 15:01

Vy dva jste tak tajemní jak hrad v Karpatech mne by taky zajímalo kolik stojí taková nádhera ????? prosím :shock:
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 27. 9. 2009 22:21

Nejsme moc tajemní. Cena je dána nabídkou a poptávkou. Zatímco první rostliny byly draženy senzacechtivým zbohatlíkům za nemravné peníze 3200€ za kus, pak ceny poklesly. Cena pořád záleží na tom jak je rostlina veliká. Například na Slovensku se dala letos objednat za cenu lehce přes třista €
http://www.wollemipine.sk/es_show.php?action=showproducts&lang=sk&cat=26, já ji loni viděl v Nizozemsku za 150€, ale koupil jsem v rámci "množstevní" slevy o dost levněji za 90€ a ještě jsem k ní dostal DVD s dokumentárním filmem o jejím objevu. U nás už jsem ji párkrát viděl pod 4000 Kč. Tak si z toho něco vyberte.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 27. 9. 2009 22:25

Ježkovi voči dík moc za odpověď ale ještě že sedím to by mi daly doma
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 27. 9. 2009 22:29

No není to moc :shock: taky si říkám :D
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Moravanda 28. 9. 2009 07:39

Zdravím.
No Radku a víš že bych se ani nedivila :shock: :-)
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 28. 9. 2009 07:54

za 3500 v Lysy n.Labem, cena vyrazne spadla, jeste loni byla za 6-7tisic...tak sem neodolal:-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 28. 9. 2009 08:00

Tys to koupil :shock: . To jsou hrozný peníze. No ale ty jako odborník víš co s tím ;-)
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 28. 9. 2009 08:56

no odbornik, rostlina je to skoro neznama...ale riskl jsem to, mam rad extoticky rostlinky a taky co nejsou moc obvykle... vsak ona mi to vynahradi:-))
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 28. 9. 2009 09:02

No to by za ty peníze vážně měla :-) .Držím pěsti ;-) .
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 28. 9. 2009 09:38

pak sem dam zjara fotecku, snad se ji bude zamlouvat prezimovani:-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 28. 9. 2009 13:21

Ne že bych nevěděl co s penězi, ale myslím si, že tahle cena už jde. Když jsem domů přivezl stříbrný cedr, tak jsem tenkrát ani neprozradil, za kolik byl, no a podívejte jaký to byl minulou zimu fešák. http://www.bmprofit.cz/obrazky/zahrada/cedr.JPG
Akorát, že s wollemií a zimou to bude trochu složitější. :-|
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 28. 9. 2009 14:22

ja uz mam asi taky takovy...,mam ho tam asi ted to bude 3 ci 4.zima...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 28. 9. 2009 23:11

No to ten můj možná pár let déle. Tahle fotka asi nebude z minulé zimy, ale možná už z předminulé. Roste jako blázen (a dělá radost). Musel jsem reagovat v diskusi http://www.zahrada.cz/forum/jehlicnany-a-konifery/cedr-atlasky-143214/?stranka_oblast=2, kde nějaký chytrolín tvrdil, že Cedrus atlanica "Glauca" přirůstá ročně jen 6-7 cm a že se tedy vzrostlého stromu dočká za 60 až 70 let. Moje zkušenosti jsou, že přirůstá ročně desetkrát tolik a brzo svou výškou dožene sousedovy padesátileté ořešáky. Myslím, že ten váš taky neroste 6 - 7 cm, což?
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 29. 9. 2009 18:08

pokud vim tak zprvu je rust bujny a az u starych stromu jsou prirustky minimalni, takze tech7je realnych jen u star.stromu...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 29. 9. 2009 18:25

No právě, takže se ta paní může dočkat velikého stromu dost brzy. U mne na zahradě s cedry úspěšně soutěží v rychlosti růstu z jehličnanů už jen metasekvoje.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 29. 9. 2009 19:24

ano, metasekvoja je vitez a cedr je hned za ni, ani modrin neni pozadu a dost me prekvapila Pinus wallichiana, půl metru prurustky neni spatny a u takoveto lepsi borovice se divim
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 29. 9. 2009 20:26

No to s tou metasekvojí máte pravdu ta se vytahuje , nechci zakřiknout, ale je nádherná, mám dojem, že s ní začala soutěžit jedle korejská, taky se vytáhla nějak moc
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 1. 10. 2009 08:46

S metasekvojí jsem měl letos problém, vytvořila si potvora na špičičce nehezký dvoják, tak jsem musel zasáhnout, ale bylo to dost složité už má asi pět metrů výšky, a žebřík se o to pořádně opřít nedá. Ale zvládl jsem to a už má zas jen jediný vrcholek. 8-)
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 26. 12. 2009 16:32

Letošní vámoce neunikla zdobícímu úsilí dětí ani Wollemie zimovaná na chodbě:
Obrázek
http://www.bmprofit.cz/galerie/forum/WollemieV.JPG
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 30. 5. 2010 21:20

tak po delsi dobe ukazuji Wollemii, letos to je prvni sezona co bude u me a zda se az, ze tam kde jsem ji koupil ji snad morili, tech pupenu co rasi .. to neni ani mozny, ze se tak zblaznila, jinak byla zimovana pri -1st Obrázek
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 31. 5. 2010 09:09

Je krásná. Já zimoval při + 5°C, ale takhle ji narašenou ještě nemám. Zatím jen vrcholový pupen zalitý pryskyřicí. Uvidíme, jak bude pokračovat.

Nějak mi to letos všechno nějak pomaleji raší, nevím proč, když prší skoro každý den.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 31. 5. 2010 12:13

mam ji v polostinu, a jsme v 340mnm, ale mikroklimaticka oblast... nicmene me prekvapila .-D
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 10. 6. 2010 10:18

Tak už konečně rozvíjí.
wollemieM.JPG
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ma_Si 8. 11. 2010 22:19

Zdravím pěstitele Wollemie. Také jednu vlastním více než 3 roky. Čím a jak často stromek hnojíte a jakou hlínu používáte k pěstování? Letos, zřejmě díky deštivému počasí a velké vlhkosti mi několik větví uschlo, ale jinak úspěšně roste. :-) Nafotím a přidám snímek. :-))
Ma_Si
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 11. 2010 22:46

pokusim se take nafotit, rekl bych, ze rostlina rostla dobre, skoro se o ni nestaram, mam ji zapustenou v zemi,akorad ji zalevam mekkou vodou a prihnojim jen zbytkem hnojiva na balkonovky-a roste dobre, jinak vloni byla presazena do udajne doporuceneho substratu s mykorhizni houbou...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 9. 11. 2010 13:21

Ahoj wollemisti, musím tak zas někdy přidat fotku. Letos jsem nepřesazoval, mám ji v terakotovém květináči na místě, kam jen odpoledne svítí slunce. Hnojil jsem jen tak sporadicky Krystalonem. Snažil jsem se jí už při výsabě přidat mykorhizní houbu co jsem měl pod Pinií, ale ještě ani nevím jak to dopadlo. Vyrostl jí nový přeslen větví. Jen přes léto jí trošku zachly šličky jehlic, ale není to tak hrozné. Spíš budu zas muset vymyslet zimování. Asi bude na chladné chodbě s novou Araucarií araucaunou.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 9. 11. 2010 19:25

ja nastesti ji budu zimovat spolecne s olenadry,pri -2st-aspon loni tam byla tato nejnizsi teplota a hrave to prezily
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ma_Si 9. 11. 2010 21:10

Hlínu tedy zkusím koupit a přesadit stromek. Zimuje v naší ložnici, poctivě ji obcházíme, o Vánocích byla posledně také nazdobena balzovými, tedy lehoučkými, ozdobami. Moc jí to slušelo :lol: :tleskani Když přišlo jaro, dala jsem ji ven jednoho dne, kdy pěkně pršelo. Pak se ještě ochladilo pod nulu a mladým novým větvičkám zima neprospěla. V létě ji mám vždy ve stínu, protože přímé slunce spaluje mladé lístky. Mění se ze zelené do načervenalé, spíše červenohnědé. Prozatím je venku, ještě nehrozí mrazy....
Ma_Si
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 9. 11. 2010 21:28

pres zimu rozhodne nebude mit rada teplotu 15 a vice...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 3. 12. 2010 12:29

Letos zimuji na zahradě dvě A. araucany (po loňském úspěšném zimování první z nich). Další speciální mrazuvzdornou jsem si přivezl na podzim z Toskánska. Ta půjde na zahradu příští rok.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 3. 12. 2010 17:21

i ja mam araucanu tez poprve volne v zemi,po vrstvou listi a klestu, Wolemia je zimovana pri 0st
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 3. 12. 2010 21:14

Já ji loni zimoval pod konstrukcí potaženou bublinkovou fólií. Letos zkouším i netkanou textilii. Tak uvidíme, jak to dopadne. Wollemie je na chodbě. Teď v těch mrazech je tam okolo 5°C.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 3. 12. 2010 21:51

no vloni mela asi -2st a zcela bez problemu, si myslim, ze do -15 by mela ustat zimu v pohode,ale prece jen zkouset ji dat ven nebudu :-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 4. 12. 2010 15:12

Máš pravdu, já taky ne. Na místě výskytu v přírodě se vyskytuje občas -5°C Sice Japonci tvrdili že vydrží -10 až 12°C ale já se to zatím nebudu snažit potvrdit. Zatím jsem si jí ještě nenamnožil do zásoby na podobné pokusy.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 4. 12. 2010 21:17

ani ja je nemam a pry ty rizkovance nebyvaji tak vitalni...ale i tak si nejaky radsi namnozim-pro jistotu
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 4. 12. 2010 22:38

Hlavně ta potvora nechce kořenit.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 4. 12. 2010 23:13

a jak jsi ji zkousel rizkovat?-jako stimulator a jaky substrat?
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 5. 12. 2010 16:43

Práškový stimulátor a perlit, ale zatímco cypřišky, ostrolistec i podocarpus už vesele rostou, tahle mrcha nic. Ale ono se to o ní tvrdí.
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 14. 3. 2011 07:50

tak od vcerejska sla holka ven, takto vypada po zime.. Obrázek
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 14. 3. 2011 21:06

Mirku nádherná. :tleskani :tleskani :tleskani
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 15. 3. 2011 11:02

takhe vypadala po zakoupení.... Obrázek
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 15. 3. 2011 16:55

Taky už je venku! Už brzy tu snad o ní bude článeček i s pár fotkami. Wollemii zdar!
Ram1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 9. 6. 2011 21:57

po ctvrt roce ozivim toto tema.. take vam uz Wolemie raší? vsiml jsem si, že uz ma na bocnich vetvi asi 1,5cm prirustky :-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ram1 1. 7. 2011 09:14

Vyrašila a vytvořila dva nové přesleny větví. Dělá mi velikou radost.
Obrázek
Ram1
Návštěvník