Co je to za jehličnan a jak dál...?

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod laadinn 13. 7. 2008 19:05

Prosím,nevím jak dál s pěstováním mě neznámého jehličnanu. Má krásné asi 20cm vysoké 10cm široké šišky tmavěhnědé barvy. Vždycky mi semínka vyklíčí, ale když dosáhnou cca 5-7 cm výšky, tak uhynou. Mohu již i tyto malé výhonky hnojit a pokud ano, poradíte mi jakým hnojivem? Děkuji a přeji všem hodně úspěchů. :oboze
laadinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 7. 2008 19:12

To bude nějaká houbová choroba. To hnojivo nezachrání. Zalil bych to nějakým fungicidem např. Previcur nebo Rovral nebo Fundazol. Vysévejte jen do propařené země (zemina se musí zahřát na 100°C po dobu 20min) Po vychladnutí je možno vysévat.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 20:17

pan Daniel má pravdu,ale bylo by třeba znát aspoň jestli je to jedle smrk či borovice a nebo to vyfoťte.
Pokud jsou to jedle tak by se mohlo jednat o padlí na které jsou hodně náchylné, je zapotřebí stříkat už po vyrašení,
v práci stříkáme fundasolem
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 7. 2008 20:25

Také jsem zapoměl napsat že zem nemůže být těžká a zásaditá. Nejlepší je vysévat do směsi jehličnatky s pískem nebo perlitem.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 20:32

s tim propařováním bych se tak nezabejvala,protože představa pařit zem na půl ha poli u nás v práci,no a stromky rostu.houbové choroby se dostanou i ze vzduchu takže lepší stříknout,jestli to však nemáte nějakou náchylnou exotiku.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 7. 2008 20:35

No v troubě na pekáčích by to byla zábava ne? :mrgreen: :-P
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 20:37

to jo :!: :mrgreen: :!:
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 7. 2008 20:41

Pan laadinn asi myslel výsev pár semenáčků. Teda aspoň doufám :hm .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 20:50

ať pošle fotku
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 14. 7. 2008 19:52

Děkuji vám za doufám užitečné rady. No v té troubě nevim, nevim :lol: :lol: . Snad by to měla být americká borovice(snad...) .Kolegyni v práci se také nepodařilo nic vypěstovat, též uhynuly(semenáčky). Zatím nemám foťáček, ale pokusím se vám toho prcka popsat. Je to asi 3cm dlouhý stonek a z něj z jednoho místa raší jehličky, jakoby štětiny ze štětky :-D .Ještě jednou díky, jdu upéct tu hlínu :nenapadne
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 14. 7. 2008 20:04

pokud je to borovice má radši více písčitou zem,pokud opadávají jen jehlice jedná se o sypavku borovic a jestli se přeždíme vejpůl krčku je napadena padlím.
borovice má podobné nemoci jako jedle.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod laadinn 15. 7. 2008 09:53

Děkuji, budu se řídit vším co jste mi poradili. Pokud bude výsledný produkt úspěšný, určitě se s ním pochlubím. Zatím naschle a přeji pěkný den.
laadinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 7. 2008 10:30

ať se vám úspěšně daří pěstovat jehličňany,držíme palce a dejte věďet.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 15. 1. 2009 19:17

Paní Hano, vidím nebo čtu, že rozumíte jehličnanům mám třetím rokem na zahradě sekvoj nebo sekvojec? Na zimu mu opadává jehličí tak jako modřínům. Název jsem při nakupování zapomněla.
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 1. 2009 19:28

Není to Tisovec dvouřadý nebo Metasequje ??
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 1. 2009 19:41

crosan píše:Paní Hano, vidím nebo čtu, že rozumíte jehličnanům mám třetím rokem na zahradě sekvoj nebo sekvojec? Na zimu mu opadává jehličí tak jako modřínům. Název jsem při nakupování zapomněla.

sekvoj,sekvojovec je rostlina která neopadává,
zkuste ji nafotit a poslat sem do fora,takhle se to těžko určuje.tohle je fotka sekvojovce obrovskéhohttp://ukazto.com/?id=7631651&klic=Qc0WMhBc&overall=1
metasekvoje čínská nebo tisovec dvouřadýby to mohli být ,jak píše p,Daniel oba opadávají
pošlete fotku.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 15. 1. 2009 19:54

Ano máte pravdu je to metasekvoj čínská, Děkuji
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 1. 2009 20:01

nevím jestli k ní budete chtít něco napsat,je u nás dosti vzácná,dobře mrazuvzdorná,a nenáročná,
ale musíte počítat s tím že do budoucna z ní budete mít strom.
Dá se dobře množit řízkováním v srpnu.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 15. 1. 2009 20:37

To budu ráda, hned jsem vytáhla svou chytrou knihu, kde jdem našla, že doroste až 30m. Moje má tak metr, ale loni měla přírůstek tak 30cm, každá vnučka vždy dostane strom /mám 4/ ale ta sekvoj roste nějak rychle, ale má k tomu prostor. Nevíte za jak dloho může mít šišky, jestli se jich dožiju?
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 1. 2009 21:15

za jak dlouho bude mít šišky to nevím záleží v jakých podmínkách ji pěstujete .
metasekvoje jsou hodne vzrůstný stromy výškou se podobají našim smrkům.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 15. 1. 2009 21:41

V zahradě a má prostor, žádné dráty na sebou a mezi ty smrky zapadne, těch tam je hodně, vedle ní je korejská jedle a stříbrný smrk asi 3m od sebe
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 17. 1. 2009 18:11

HanaT píše:nevím jestli k ní budete chtít něco napsat,je u nás dosti vzácná,dobře mrazuvzdorná,a nenáročná,
ale musíte počítat s tím že do budoucna z ní budete mít strom.
Dá se dobře množit řízkováním v srpnu.

Prosím ještě k té metasekvoji asi v jedné třetině má druhou silnou větev souběžnou jako kmínek, můžu ji odstřihnout a připadně nařízkovat, nebo nechat tak? Děkuji
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 17. 1. 2009 18:17

tomu se u stromků říká dvoják ,je to vada už vrozená genetická a jako malé se stromečky vystřihují na jeden vršek,určitě by se dal sestříhnout a nařízkovat ,ale počkejte s tím až na srpen,
Zkuste ji vyfotit a poslat sem do fora docela mě ten váš stromek zajímá.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 17. 1. 2009 18:24

Vyfotit můžu až v létě, nebo na jaře a zatím nemám na chalupě internet ale určitě pošlu Jinak děkuji a počkám na srpen,
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 18. 1. 2009 15:41

Já tedy jehličnanům nerozumím toto je jediný kus co mám doma Obrázek :-[
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 1. 2009 16:17

to je Blahočet ztepilý,nebo Araukárie
máte ho moc pěkný
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 22. 1. 2009 02:16

Na zahradě máme vysázené dva stříbrné smrky. Nevypěstoval jsem je ze semínka, ale byly před nějakou delší dobou zakoupeny buďto někde ve školce nebo nám je někdo kdysi dal, každý zvlášť. Jsou vysoké 8 a 5 m. Divné, nebo alespoň z estetického hlediska velké mínus je v tom, že kmen od spodu je nepřirozeně vykřivený, asi jako nějaká hokejka a pak už roste pěkně rovně a má hezky tvarovanou korunu. Proč je dole takový vyhnutý :?: Málo světla, prostoru, nebo už byla sazenička křivě rostlá, toť otázka. Je to jen u těch stříbrných smrků. Obyčejné smrky nebo smrk Omorika, borovice a jedle to nemají. :hm
Pokud by někdo věděl co to mohlo způsobit nebo jak se tomu případně vyhnout, prosím odpovězte... :?: Děkuji.
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 1. 2009 06:59

Je to zřejmě tím že jsou to roubované smrky. My v zahradnictví máme všechny takové.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 1. 2009 17:04

Martin-Br. píše:Na zahradě máme vysázené dva stříbrné smrky. Nevypěstoval jsem je ze semínka, ale byly před nějakou delší dobou zakoupeny buďto někde ve školce nebo nám je někdo kdysi dal, každý zvlášť. Jsou vysoké 8 a 5 m. Divné, nebo alespoň z estetického hlediska velké mínus je v tom, že kmen od spodu je nepřirozeně vykřivený, asi jako nějaká hokejka a pak už roste pěkně rovně a má hezky tvarovanou korunu. Proč je dole takový vyhnutý :?: Málo světla, prostoru, nebo už byla sazenička křivě rostlá, toť otázka. Je to jen u těch stříbrných smrků. Obyčejné smrky nebo smrk Omorika, borovice a jedle to nemají. :hm
Pokud by někdo věděl co to mohlo způsobit nebo jak se tomu případně vyhnout, prosím odpovězte... :?: Děkuji.

zkuste to vyfotit a poslat na forum,potom vám řekneme s jistotou čím to je.
může to být buď roubováním nebo jako semenáček špatně zasazen a pak vytváří takzvané hokejky,a ještě jedna možnost ,mohl to být dvoják a po vystřižení jednoho výhonu zůstane taky kolínko.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 22. 1. 2009 18:30

ra.cermak píše:Já tedy jehličnanům nerozumím toto je jediný kus co mám doma :-[

Jak píše paní Hana, jedná se o araukárii ztepilou (Araucaria heterophylla). To je náhodička, že ji máte! Já v poslední době vážně uvažuji, že bych ji pořídila. O Vánocích jsme jich několik obdivovali v brněnských kostelech, tedy pořádné kusy, tak čtyřmetrové a více. Říkala jsem si, že se dá ideálně využít jako vánoční stromek! ;-]
Ale zajímalo by mě, kde ji pěstujete a jak. Na zimu by podle odborné lit. potřebovala přemístit do chladnější místnosti. Děláte to tak? A jak dlouho ji máte prosím? :?:
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod ra.cermak 22. 1. 2009 18:36

Je doma si 3rok nebo 4 přesně nevím ale mamka ji nebo ho měla v obyváku ale tam se mu vůbec nedařilo tak jsme ho daly na chodbu sice není tam moc světla ani tepla ale není tam zima a začalo se mu dařit :!: :-[ :-[
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 22. 1. 2009 18:49

Díky moc za odpověď! Podle toho, co píšete, opravdu potřebuje spíš chladnější prostory, což vysvětluje, proč se mu v obyváku nedařilo. Hm, tak budu muset zapřemýšlet. :hm
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 23. 1. 2009 01:38

HanaT píše:
Martin-Br. píše:Na zahradě máme vysázené dva stříbrné smrky. Nevypěstoval jsem je ze semínka, ale byly před nějakou delší dobou zakoupeny buďto někde ve školce nebo nám je někdo kdysi dal, každý zvlášť. Jsou vysoké 8 a 5 m. Divné, nebo alespoň z estetického hlediska velké mínus je v tom, že kmen od spodu je nepřirozeně vykřivený, asi jako nějaká hokejka a pak už roste pěkně rovně a má hezky tvarovanou korunu. Proč je dole takový vyhnutý :?: Málo světla, prostoru, nebo už byla sazenička křivě rostlá, toť otázka. Je to jen u těch stříbrných smrků. Obyčejné smrky nebo smrk Omorika, borovice a jedle to nemají. :hm

zkuste to vyfotit a poslat na forum,potom vám řekneme s jistotou čím to je.
může to být buď roubováním nebo jako semenáček špatně zasazen a pak vytváří takzvané hokejky,a ještě jedna možnost ,mohl to být dvoják a po vystřižení jednoho výhonu zůstane taky kolínko.

Dobře tedy, vyfotím je a fotky pošlu, ale hned tak to asi nebude. Možná o víkendu. Roubovance to podle mě nebudou, jsou to obyčejné stříbrné smrky, takové ty co rostou "až do nebe" Roubovance si drží menší vzrůst jestli se nemýlím.
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 23. 1. 2009 07:08

Mohou to být roubované smrky, když se naroubují ze silného výhonu poblíž vrcholového tak mají celkem bujný růst. Ve školkách jim ani nic jiného nezbývá protože vrcholových výhonů je k dispozici jen několik. Oni totiž semenáčky mají málo opravdu stříbrných jedinců. Takže se roubují.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ra.cermak 23. 1. 2009 10:35

Paní Katko asi tak nějak přežívá Obrázek
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 1. 2009 10:41

A kolik tak stupňů v místnosti máte? Vypadá, že se mu daří. A to je vedle něj radiátor, že?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod ra.cermak 23. 1. 2009 10:56

Jak kdy 15-18 radiátor tam je ale je to na chodbě tak se tam moc netopí :-[ :-[
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 23. 1. 2009 16:32

Daniel Bozner píše:Mohou to být roubované smrky, když se naroubují ze silného výhonu poblíž vrcholového tak mají celkem bujný růst. Ve školkách jim ani nic jiného nezbývá protože vrcholových výhonů je k dispozici jen několik. Oni totiž semenáčky mají málo opravdu stříbrných jedinců. Takže se roubují.

pan Daniel má pravdu ,asi tak ze sta setých vám vyroste deset stříbrňáků,proto se ropubují na podnož smrku ztepilého a rostou do výšky až 20 metrů.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 24. 1. 2009 01:03

HanaT píše:
Daniel Bozner píše:Mohou to být roubované smrky, když se naroubují ze silného výhonu poblíž vrcholového tak mají celkem bujný růst. Ve školkách jim ani nic jiného nezbývá protože vrcholových výhonů je k dispozici jen několik. Oni totiž semenáčky mají málo opravdu stříbrných jedinců. Takže se roubují.

pan Daniel má pravdu ,asi tak ze sta setých vám vyroste deset stříbrňáků,proto se ropubují na podnož smrku ztepilého a rostou do výšky až 20 metrů.

Ojéj, tak to jste mě ale vůbec nepotěšili... :-(
Zasadil jsem si pár semínek stříbrného smrku a vůbec by mě nenapadlo, že z nich vyrostou smrky "více či méně obyčejné" To bych teda nevěděl o tom roubování... :hm
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 13:48

my to ve školkách takhle běžně provozujem,až vám vzejdou obyč,tak je zkuste naroubovat.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 24. 1. 2009 15:19

Vyzkoušet to můžu, ale ještě nikdy jsem to nezkoušel. Není to složité, ale netuším jaká je úspěšnost, abych nakonec nepřišel i o ty obyčejné... 8-P :hm
P.S.: mám je vyfocené, ale musím počkat až se trošku uvolní vytížení na serveru Ukažto........ :roll:
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 1. 2009 17:18

Babička měla pokojový smrk léta, rohová místnost s okny na východ a jih, jen nebyl u okna, ale v místnosti. A vždycky se chodilo pro dešťovku. V pokoji se topilo klasickými kamny. Ale zdobit nejde, větvičky jsou jemné a ohýbají se. A to byl dobře 1,7m.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 24. 1. 2009 17:49

HanaT: Tak tady jsou ty fotky, některé jsem původně nechtěl ani nahrávat, protože budu muset na jaře pár stromů asi vyřezat. Na některých místech už to žačíná být dost zahuštěné. A pak bych si uřízl i třebas ten roub. :-)
http://ukazto.com/?id=7784027&klic=uKCIYCTC&overall=1
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 1. 2009 18:10

Máte hezkou zeleň. Ty štříbrné smrky jsou opravdu roubovanci.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 18:36

máte pěkné jehličňany,stříbrňáky jsou určitě roubované,
z výsevu by nebyly tak nádherné jehličí
já mám taky jeden roubovaný
http://ukazto.com/?id=7785299&klic=9JTjYm4P&overall=1
,ale byl hodně široký a zasahoval do celé cestičky a nedalo se tam projít a tak jsem mu provedla radikální řez spodních větví které byly použity do dušičkových vazeb.
letos jsem z něj otrhala šišky a chystám se taky nějaké naset
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod crosan 24. 1. 2009 18:50

Mám taky čtyři stříbrné smrky na zahradě dva kupované jako vánoční stromky v kontejneru a pak přesazené, dnes mají tak 3m, a dva kupované v zahradnictví dnes už tak 6m, ale šišky ještě neměli, nebo jsem je přehlédla a
veverky je zlikvidovaly. Jsou taky nádherné. Jeden bojuje s místem se zlatým jilmem. Tenkrát jsem to jaksi neodhadla
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 19:02

já ten stříbrňá mám ,asi třicet let a letos mi zaplodil poprvé,určitě se také dočkáte.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 24. 1. 2009 19:29

Ten menší má 20 let a poprvé měl šišky loňi. Nejsem žádný odborník, ale loňský rok byl vůbec co se týče šišek bohatý. A letos se tam ještě drží. :tleskani o<:)
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 1. 2009 19:36

To smrky dělají že plodí najednou v jeden rok. Chtejí tak zabránit živočichům aby sežrali všechna semínka. Kdyby plodily každý rok stejně tak by byla malá šance na rozmnožení protože by bylo požíračů tak akorát tolik aby to vše sežrali. Na plodnost má také vliv počasí v minulém roce (třeba sucho v době tvorby pupenů). Tím se vlastně tak shodnou v jeden rok. Plodné roky má i dub.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 20:50

smrky kvetou jen jednou za 4 roky
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 1. 2009 20:51

HanaT píše:smrky kvetou jen jednou za 4 roky

Omlouvám se Vám, ale to bych netvrdil :pozor
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 20:54

neomlouvejte se ,ale chtěla bych tu vaši pochybnost vysvětlit
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 21:07

pylový rok je vždy jednou za 4 roky a to připadá vždy na přestupný rok,
uznávám že v malé míře taky nějaké kvetou i mimo pylové období ,ale
loni pylovaly hodně.a proto letos máme tolik šišek.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 1. 2009 21:09

HanaT píše:pylový rok je vždy jednou za 4 roky a to připadá vždy na přestupný rok,
uznávám že v malé míře taky nějaké kvetou i mimo pylové období ,ale
loni pylovaly hodně.a proto letos máme tolik šišek.

Tak to jó, já jsem se nechtěl přít.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 24. 1. 2009 21:18

a já jsem se před tím špatně vyjádřila,uvědomila jsem si to až jste mě na to upozorníl,je to dobře,že jsem to napravila,
Díky.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 1. 2009 21:22

HanaT píše:a já jsem se před tím špatně vyjádřila,uvědomila jsem si to až jste mě na to upozorníl,je to dobře,že jsem to napravila,
Díky.

Já děkuji za vysvětlení.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 27. 1. 2009 17:30

Tak jsem si koupil nějakou tu chémii. Na žravé potvůrky: Mospilan a Sumithion Super a na plíseň: Previcur 607 SL. Hlínu pro sadbu jsem ale "nepřevařil" v mikrovlnce a mám zalito vcelku dost, takže bych to se zálivkou s namíchaným Previcurem nechtěl přehánět. Bude to stačit až budou semínka vzcházet? :-) :?:
Martin-Br.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 27. 1. 2009 20:24

v tom vám neporadím ,my používáme perozín a ten se používá kdykoliv na rostlinky ,ale mám pocit že previkur se může používat taky kdykoli,
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mirdasl 6. 11. 2011 21:26

Lidičky zlatí,mám tu také oné.Nevíte náhodou celý název?
Přílohy
FF046 306.JPG
FF046 305.JPG
Fallout 1 a Fallout 2 herní klenoty této planety.

Mirek
mirdasl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Violettas 13. 5. 2018 23:34

Dobry den potreboval bych poradit dohral jsem hru na stredni obtiznost ale kdyz ji zacnu hrat znova nemam tu vybavu co jsem mel kdyz jsem ji dohral poprve tak bych se chtel zeptat jestli je to normalni a nebo jsem nekde udelal chybu
Violettas

Odeslat příspěvekod rajsa 15. 5. 2018 08:05

jsi nějak mimo téma... 8-D
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod michalxx2 15. 5. 2018 13:28

Ne nutně, existuje hra farming simulator (velmi populární, v USA a UK byl dlouhou dobu v TOP10 nejprodávanějších her), existuje simulátor rybaření, lovu jelenů... a mnoho dalších... třeba existuje simulátor pěstování jehličnanů? :-p
michalxx2