Hnědnutí jehličnanů

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Renata 14. 6. 2008 12:08

Dobrý den, začínám se zahradou a vyskytl se mi jeden prohlem (zatím) :-] . Už loni mi začal smrk sivý (Picea glauc 'Conica') hnědnout a opadávat spíše u kmene a jakoby měl svilušku co se vyskytuje u pokojových květin. Když se podívám hodně z blízka tak je pokryt jemnou pavučinkou a jsou uvnitř drobné černé tečky. Letos se to opět objevilo znovu. Smrk, jen co začal rašit, tak jsem jásala, jak se zregeneroval ale opět to začalo na novo. Objevila jsem to ještě u převislého smrku a u dvou polštářových. :-(
Prosím moc, o radu vůbec si nevím rady. Co jim chybí nebo zda to je škůdce. :oboze Předem moc děkuji. :love:
Renata

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 6. 2008 13:48

Renato, budete muset smrk ještě jednou a důkladně prozkoumat, abyste zjistila, jaký škůdce či škůdci na něm jsou.
Podle toho, co píšete, bych soudila na tyto možnosti:

1. Svilušky - 0,5milimetroví pavoučci, na které ukazují jemné pavučinky na rubu listů. Sají na listech, jež zesvětlí a žloutnou.

2. Třásněnky - 1-2milimetrový hmyz produkující černé lesklé kapičky trusu. Listy stejně jako u svilušek žloutnou a zesvětlávají.

3. Mšice - 0,5-0,6 milimetrový hmyz, málo pohyblivý. Vysávají rostlinné šťávy, vylučují medovici, kterou mají rádi mravenci.

Zkuste si najít na netu jednotlivé druhy škůdců na fotkách a určete, co máte vy. Potom doporučuji koupit nějaký chem. přípravek proti nim.
Každopádně všechny uvedené druhy vysávají ze stromů šťávy, takže byste mohla koupit rovnou prostředek proti savému hmyzu a s postřikem neotálet.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 6. 2008 13:54

Myslím že máte svilušku. U mě na zahradě je na smrku každý rok. Stříkám Talstarem, Omite, Sanmite nebo i zolone mě zabralo.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 6. 2008 14:10

A ještě k hnědnutí jehlic - může to být vliv oněch škůdců, ale taky nedostatek hořčíku či důsledek vysychání nebo naopak přemokření stromů přes zimu. Radila bych koupit si síran hořečnatý (hořkou sůl: 1 kg plus minus 33 Kč, 500 ml 32 Kč) a podle návodu jím raději stromky pohnojit.
Až se škůdců zbavíte, kupte si hnojivo na jehličnany a používejte je.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zizd 7. 6. 2009 16:55

Tak to máte přesně opačný problém než já. Máme cca 3 roky na balkoně v květináči jehličnan, bohužel nevím, co je to zač, protože cedulka z prodeje se zatoulala (malá koule s drobnými jehličkami, nepíchá). To, že hnědnul uvnitř jsem neřešila, ale teď mi jeden zhnědnul na vnější straně. Uvnitř zůstal zelený a větvičky, ty které nejsou ještě zdřevěnělé, zůstaly také zelené. Zhnědnuly teda konce větviček a některé celé větve. Na pohled vypadá jako celý uschlý (jen uvnitř zůstal částečně zelený), ale neopadává a ani na něm nejsou vidět žádní škůdci. Hned vedle něj je druhý, stejný stromek a ten je ok. Nevíte, čím by to mohlo být, popř. co by se s tím dalo dělat? Ostříhat? Ale kde a kdy?
zizd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 9. 6. 2009 10:09

Vzhledem k tomu, že prosychání se týká jen staršího jehličí, kdy nové je stále zelené a bez poškození, myslím, že se může jednat o poruchu ve výživě stromu. Zkuste mu doplnit hořčík a zkontrolujte, zda na něm neparazitují nějací škůdci.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zizd 10. 6. 2009 21:30

Díky moc, zkusím ho přihnojit a zaměřit se na ten hořčík, snad to pomůže :-)
zizd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod CatX 23. 1. 2010 13:08

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má ještě cenu zachraňovat jehličnany napadené takto sviluškou, nebo jeslti je mám rovnou odnést do popelnice.. Děkuji za rady!
CatX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CatX 23. 1. 2010 13:19

áá pardon, nenahrála se příloha, tak ještě pokus číslo dvě.
DSC007891.jpg
takto teď vypadají:/
DSC007891.jpg
takto teď vypadají:/
Přílohy
DSC007911.jpg
CatX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 10. 2. 2010 19:51

Nevím kam s tím tak to dám sem kolegyně ze SR má problém s Auracarii hnědnou jí a opadávají konečky Obrázek neví co sní na kořenech nic není a pokud jsem to špatně napsal tak pokud to tu Zuzka bude číst ať mne doplní prosím ....
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 2. 2010 20:18

Mě to dělá taky a u mě to je nedostatkem světla, tipuju že paní to má stejně.

CatX ty jehličnany bych pořádně potříkal proti svilušce a mohli by ještě pěkně obrůst.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ra.cermak 10. 2. 2010 20:45

Dane dík ještě jsme tipovaly přehnojení paní hnojí týdně a to asi ???je moc v zimě .....
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 2. 2010 20:50

Tak to je hooodně moc , já snad od listopadu nehnojil, hnojil jsem jen oblíbené Phaly.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod ra.cermak 10. 2. 2010 20:52

Já ji totiž mám v chodbě kde světlo není a je u trubky od topení tak zimu ani moc teplo také nemá ..
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 2. 2010 21:20

Pravdu mají, ti co píšou, že araukarii chybí světlo, taky jí vadí suchý vzduch - občas porosit neuškodí. Hnojit se nemusí nejmíň do března - to má teď hnojivé šoky a pak z toho všeho pelichá ;-)
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků