Pařezy a jejich likvidace

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 5. 2. 2007 18:04

Poraďte, jak nejlépe zlikvidovat pařezy po loňských pokácených borovicích - průměr asi 30 cm.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 2. 2007 15:31

Pařezy se dají likvidovat buď chemicky, nebo mechanicky.
První možnost: koupíte si přípravek určený k likvidaci pařezů jehličnanů (zničí i kořenový systém). Používá se na pařezy, v nichž už není míza, a aplikuje se půl roku až rok (u tvrdších dřevin) po pokácení stromu. Je jedno, zda v zimě, na jaře, v létě či na podzim.:)
Do pařezu se vyvrtají díry - na každých 10 centimetrů jedna - hluboké kolem dvanácti až patnácti centimetrů, do nich přijde likvidační přípravek a otvory se pečlivě zadělají (zátkou, dřevěným kolíkem atd.). Pak už jen čekáme a čekáme - zhruba půl roku či rok, až se přípravek absorbuje do pařezu i kořenů. Z otvorů vyděláme zátky a pařez vhodným podpalovačem zapálíme.:twisted: Proces žhnutí trvá několik dnů, po jeho ukončení zbyde na místě otvor i s popelem - ten lze využít jako hnojivo.
Druhá možnost: k mechanickému zničení pařezů používají profesionálové speciální frézu, kterou se odstraní pařez asi do hloubky dvacet centimetrů pod úroveň okolního terénu. Cena závisí na velikosti pařezů. Pokud jich je víc a po opravdu velkých stromech, doporučuji odbornou firmu.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod marz 7. 2. 2007 21:26

Po vetsich stromech - odkopat kolem dokola hodne do hloubky, urezat koreny - treba motorovou pilou a pak treba traktorem tahat :-D Tak nejak to delame my :-)
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
marz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 8. 2. 2007 21:59

To je všechno hezké, tyhle informace o chemické likvidaci jsem si našla na internetu, ale mě by spíš zajímaly praktické zkušenosti. Zda-li to někdo zkoušel.
Bagr použít memůžu, protože tam nezajede, a ze žnutí mám obavy, aby jsme si nepodpálili barák. Pro názornost přikládám snímek. Stěna domku je hned vlevo.

Obrázek
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod marz 9. 2. 2007 11:57

Skotit a parez vykopat rycem, krumpacem a sekerou (popripade motorovou pilou) na koreny.
I blbci letí vzhůru!!!
Je lépe bojovat holýma rukama, než být poražen při nabíjení pušky. - Kulhánek (Cesta krve)
marz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod standys 9. 2. 2007 17:52

souhlasím. Vaše borovice nebyla zase tak veliká a pařez půjde celkem dobře okopat a kořeny osekat. Navíc borovice měkké dřevo, tak Vám to půjde raz dva :wink:
standys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 9. 2. 2007 21:39

Tak dobře to nepůjde, zem je samý žlutý jíl. Když jsme odstraňovali kořeny v blízkosti hradby, abychom tam zasázeli thůje, dalo nám to dost velkou práci. Prokopat se do 30cm docela fuška, ale asi nám nic jiného nezbyde. Pařezy jsou na štěstí jen 2.
Ale uvítám každou praktickou zkušenost.
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standys 10. 2. 2007 15:03

A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení :wink:
standys
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 2. 2007 17:08

Každý máme na tento problém svůj názor a zkušenost.Jen by jsem chtěl upozornit na to,že pokud si někdo představuje,že když živou rostlinu uřízne pod povrchem půdy a jen z estetického hlediska zahrne.Může být překvapen co mu mátka příroda připraví za překvapení v podobě borového "lesa" z kořenových výmladků.Já by jsem spíše navrhoval pokusit se odkopat pařez do hloubky asi 15-20 cm a naočkovat hlívou případně jinou podobnou jedlou houbou.Pokud jste milovníky přípravy houbových pokrmů.Jedná se o dřevokazné houby takže by po nějakých pár letech mohly s likvidací pomoci.Je to jen možné řešení a nápad.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 10. 2. 2007 18:57

No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 2. 2007 19:04

Anonymous píše:No to je nápad! Ale na to místo bude svítit slunce od západu a vlhkosti tam moc nebude. Vydrží to hlíva? Pěstavola jsem ji v igelitovém pytli ve sklepu, ale sklidila jsem jen jednu várku.
Nemůžete pane Krejcar trošku víc poradit, jak na to očkování?a/quote]

A ještě jeden dotaz. Pokud je hlíva dřevokazná houba, nemůže uškodit rostlinám v blízkosti viz. obrázek nahoře - thůje.
Na obrázku je zbytek pařezu po jedné borovici, který budeme muset odkopat, protože hlívu by pes stejně ušlapal a na pravo místo oholených keříčků už jsou osázené thůjky a na jaře přibyde miniplůtek kvůli psu.
Za dřevěným plůtkem zbývá ještě jeden pařez, kam bych ráda houbu naočkovala, ale pořád nevím, zda-li by se mi nepřesídlila na okolní stromky a plůtek. Nikde jinde dřevo není a pod omítku by se doufám nedostala (promiňte mi uvažování neznalce)
Obrázek
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 2. 2007 19:53

standys píše:A budete tam něco místo těch borovic sázet? Pokud ne, tak to stačí odhrabat max. do 10 cm a uříznout motorovkou. Pak to přikryjte zeminou a je po starostech. Jaký pak s tím trápení :wink:-/quote]

Jak už jsem psala nahoře podél hradby už jsou zasázené thůjky.
Kvůli čoklikovi, který přesto, že má boudu, spal pod borovicemi i v zimě, tak jsme chtěli ráz zachovat, ale vzhledem k tomu, že umístění borovic pod dráty vedení nebyla šťastná volba bývalého majitele a přesto, že borovice byly krásné, museli jsme je odstranit.
Za plůtek bych ráda zasadila strom, který nedosáhne takové výšky, barevně zapadne a po čase snad udělá i "stříšku" našemu hafanovi - Myrobalan červenolistý, který se nechá i tvarovat a dorůstá do 4m.Do budoucna před plůtkem počítáme s pergolou na auto.
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zahradnik 11. 4. 2007 10:10

dobrý den, také bych potřebovala poradit. Likvidujeme starý ovocný sad, zatím se snažíme kořeny vykopávat, ale je to fakt fuška. Vím, a také jste zmiňovali, že existuje přípravek na vymýcení starých pařezů, ale nikde ve velkých centrech (OBI apod.) mně nejsou schopni poradit. Pokud znáte název přípravku, prosím, poraďte. Díky !!!
Zahradnik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 4. 2007 13:29

Zdravím vás, k chemické likvidaci kořenů existuje například prostředek zvaný Root (z angl. slova kořen). Jak s ním zacházet, popisuji hned na začátku této stránky.

Hodně sil. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 11. 4. 2007 13:34

Pokud byste ho nesehnala v běžných obchodech, mrkněte na http://www.zahradaml.cz/zbozi/1792-root ... tor-parezu - v tomto internetovém obchodě si ho můžete objednat za 138 Kč.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Zahradnik 11. 4. 2007 13:43

Paní Dvořáková, díky !!!! objednám, zakoupím, vyzkouším a budu pevně doufat, že nepřijde na řadu krumpáč :wink:
Zahradnik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 4. 2007 11:58

Tak to já taky! :D A dejte vědět, jak to dopadlo!
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 20:21

Já také budu testovat, také dám echo, pokud při podpalování odumřelého kořene nepodpálíme domeček. :|
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Eowarin 13. 5. 2007 19:21

Tak já sem asi dotestoval, přeně ten přípravek kterej tu zminujete sme s maminkou koupili loni na podzim, navrtal sem diry, nasypal, zazatkoval. Vcera nadesla slavna chvile zhnuti...nalil sem tam tek. podpalovac, zapalil...chvili to horelo a pak nic..tak sem vzal propan a skusil to snim...nevim teda ale me se spis zda se to zhaslo a nedeje se vubec nic :( . Jedna se parez tresne. tak 60cm v prumeru.
Eowarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 13. 5. 2007 20:18

Tak to se máme na co těšit, dnes jsme navrtali díry. :(
Možná, že i víc, než jsme měli, tak za 6-9 měsíců uvidíme. :shock:

http://www.drostra.cz/ProductDocs/Root.jpg
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 5. 2007 08:47

Omlouvám se,že se k tomu vracím až nyní,s tímto způsobem ma dobré zkušenosti kamarád,a používá to už několik let.Pařezy odkope do hloubky asi 20-25 cm,šikmo navrtá díry většího průměru do hloubky asi 5cm.Koupenou sadbu namočí,roztrhá a nacpe do děr.Vršek jen zamázne hlínou.Druhý den pařez zalije vodou,a obsype trávou,případně senem od sekačky.Dvakrát v týdnu zalije.Má už v tom praxi,takže ví kdy opatrně odhrne "kompost" a začne sklízet.Po kompletní vysbírání kompost použije a vyplorený pařez odštípe a proces opakuje.Tvrdí,že trávní kryt je pro houby ideální prostředí,a nevadí jim tolik ani sluneční úpal.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 17. 5. 2007 17:18

Jen jestli těm houbám by nevadily ty naše pařezy z borovice. Co jsem četla, tak zatím mi nikdo neodpověděl na otázku, zda-li se na nich nechají pěstovat, všude se píše o listnáčích.
A s těmi děrami to také nebylo jen tak. Vyvrtat vrtačkou 2cm otvor do hloubky byl pro ni docela záhul a vrták jsme museli chladit v kbelíku.
Já osobně bych se raději také přikláněla k tomuto řešení.
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 20. 5. 2007 20:06

Tak Stando, co ty borovice a houby, já myslela, že mi přihodíte další radu a ono nic.
Ani ta hlíva není vhodná, asi mi skutečně nezbyde nic jiného, než tam ten "utrajch" nacpat. :cry:
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strongicek 6. 6. 2007 10:00

Ahoj Červíku, mám zkušenost jen s jedním pařezem, ale tenkrát to vypadalo tak strašně jednoduše a bylo to naprosto bez komplikací, tak třeba se necháš inspirovat. Na zahradě rostla stará hruška, která neplodila a hned první rok se naši rozhodli ji zlikvidovat. Přijel známej s motorovou pilou, pokácel, kolem pařezu se trochu odkopalo - asi 20cm do hloubky, jen aby se tam vešla motorovka. Pak se pařez upálil těsně pod povrchem půdy a nařezaly se tam asi po 5ti cm zářezy do kříže, takže to ve finále vypadalo jako mřížka. No a pak se zahrnulo a zatravnilo a dnes již nikdo neví, kde ta hruška byla. Je fakt, že je tam trávník, ne záhonek. Osobně mi přijde logické, že pařez obrazí a za čas vyrazí šlahouny, ale nám se to nestalo. Tak přeju hodně štěstí, ať už si vybereš jakoukoli variantu.
Strongicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soze 29. 7. 2007 14:17

Namiesto ROOT sa dá použiť asi 15x lacnejší "sanytr" z drogérie. Je to prakticky to isté. (ROOT je dusičnan draselný+amónny, sanytr je dusičnan draselný.)
Aj keď v návode k ROOT píšu, že nie je nič jednoduchšie, než potom koreň vypáliť - tak jednoducho to nefunguje. Je treba urobiť si "na pařeze" regulérny táborák s opekaním špekačkov, prípadne s kotlíkovým gulášom. Vtedy to chytí a zhorí.
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 29. 7. 2007 17:28

Ahój,
už jsme pařezy nakrmili. Je fakt, že na jeden pařez padl jeden Root, tak nic levného a na ten táborák jsem zvědavá, pokud je to skutečně tak. Reklamština je prostě reklamština.
Strongíčku, tohle jsou borovice, tam houby nerostou, jen na listnáčích. Čau u ibišků!
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strongicek 30. 7. 2007 20:47

Hojky červajz, jaké houby? Já o houbách nic nepsala, já psala o mřížce. Mimochodem už se asi týden nemohu na ibišky dostat. Fungujete normálně? Nevím, zda je chyba v mém PC nebo někde jinde. Papa K.
Strongicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Strongicek 30. 7. 2007 20:54

Teda vy jste ale pyromani - já bych měla strach!
Strongicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 30. 7. 2007 20:58

No vidíš, to je když se spěchá. Ibišky jsou v nedohlednu, admin se asi někde dovolenkuje, loni to také tak vypadlo, tak vydrž.
Červík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Strongicek 31. 7. 2007 19:45

Uf uf, tak to jsem si oddychla, já se lekla, že jsem zase klikla, kam jsem neměla a mám po kamarádech. Tak já to tedy budu zkoušet. Papapa a přeji úspěšné vyhoření pařezu. To víš, já mám doma hasiče a hasič není požárník, takže mám problém ho přesvědčit i na pálení bordelu po zednících.
Strongicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod P.T. 6. 5. 2008 08:23

Nejosvěčenější metoda likvidace pařezů, je odfrézování, tato metoda není sice nejlevnější, ale každopádně je nejefektnější. Ihned po odfrézování se na místě vyseje trávník a cca. do 4 týdnů je místo pokryté trávou a po pařezu není ani památky. Pro inf. uvedu několik cen do průměru 20 cm cca. 220 kč, průměr 30-40 cm 480 kč, průměr 50-60 cm cca. 1100 Kč, 61-90 cm průměru za cca 2200 kč, takže každý musí uvážit zda chce mít výsledný efekt hned za větší cenu nebo levnější variantu pomocí chemie, která je ale mnohonásobně časově delší. :!:
P.T.

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 5. 2008 23:00

Ty ceny jsou za jeden pařez + následnou rekultivaci, nebo za nějakou plochu či počet kusů?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karel 16. 1. 2009 17:45

Co odpálení střelným prachem? :twisted: Na jednom vebu, kde se popisuje výroba střelného prachu se uvádí, že se používá k likvidaci pařezů :D Výroba je celkem bezpečná a hlavně jednoduchá...
Karel

Odeslat příspěvekod ra.cermak 16. 1. 2009 21:26

Při mém štěstí poslední dobou bych to mohl ještě tak stihnout namíchat možná ale co pak bez ruk kdo by vás tady zlobil :twisted: :twisted: :?: :?:
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 16. 1. 2009 21:32

Pěkné moc pěkné a to si říká kamarád :?: :!: :?: :!: 8-P :-P :grr: 8-)
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 1. 2009 00:01

Dejte pokoj s třaskavinami :!: To snad bude lepší je dobývat krumpáčem ručně 8-D .
(I když spousta bezrukých lidí má děsně šikovné nohy, fungují jim jak ruce, a bez problémů.)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 17. 1. 2009 00:55

Karel píše:Co odpálení střelným prachem? :twisted: Na jednom vebu, kde se popisuje výroba střelného prachu se uvádí, že se používá k likvidaci pařezů :D Výroba je celkem bezpečná a hlavně jednoduchá...

Ta informace je pěkně zamlžená, na rozklad stačí nitráty(ledek) a po čase to ztrouchniví a zapálit. Ta síra tam je zbytečná.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 17. 1. 2009 13:53

Fidych píše:Dejte pokoj s třaskavinami :!: To snad bude lepší je dobývat krumpáčem ručně 8-D .
(I když spousta bezrukých lidí má děsně šikovné nohy, fungují jim jak ruce, a bez problémů.)

Tak vám moc děkuji to jsem si nezasloužil :shock: :shock: :shock: :oops:
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 1. 2009 22:07

To víte, že ne! To měla být útěcha 8-D ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 17. 1. 2009 22:10

Měla jste ho nechat.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod crosan 17. 1. 2009 22:30

no tohle? došla Vám řeč, nebo se Vám nechce datlovat?
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 17. 1. 2009 22:33

To néééé ale na některé věty nemám slov :lol: :lol:
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 1. 2009 01:16

Je tohle ještě zahradnické forum?
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 6. 2. 2009 09:41

Prosím o radu ,jak chmicky nebo jinak zlikvidovat pařes po starém stromu ,který je stále v zemi.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 6. 2. 2009 12:09

Návod je napsán hned tady jako druhý příspěvek :nenapadne
ra.cermak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radovan Kunc 6. 2. 2009 13:12

K
Návštěvník píše:Prosím o radu ,jak chmicky nebo jinak zlikvidovat pařes po starém stromu ,který je stále v zemi.
Radovan Kunc

Odeslat příspěvekod crosan 6. 2. 2009 13:22

Vraťte se na stranu nebo list 1 a přečtěte si příspěvky
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod M@ngo 16. 10. 2010 10:22

Navrhuji kontaktovat buď město či soukromou firmu, která se tímto tématem zabývá a požádat je o vyfrézování pařezu. Do tisícovky máte po pařezu a je to pěkná a efektivní práce. Kdo má čas čekat rok?
MM...3310 5210 7210 N80 P900 P910i (5000) BB9780&apod. ... nová éra ...MM
M@ngo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pařezkiller 20. 11. 2011 00:56

Likvidací pařezů se zabývám již mnoho let:tady je návod a možnosti:

Trhání pařezů
Trhání pařezů je možné více způsoby. Záleží na velikosti a hlavně jaké má kořeny-do stran nebo dolů.Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

Chemické sarapatičky jsou na prd ,je to pomalé a mnohdy neúčinné.A někdy i riskantní-zdroje pitné vody.

1 možnost -pařezová fréza-rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.Potřít rundapem.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem(bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lano(nejlépe ocelové) druhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu (pozor na přejetí lana) a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne(já používám ocelové lana nebo řetězy s nosností od 5 tun do 120 tun-pro VT-34)Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost- bagr s podkopem-Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu. Celkem rychlá metoda

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku. Pro příklad Naviják na LKT vyrve celý smrk i s kořeny- žádný pařez. Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják(uvážeme za jiný pevný bod-silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor hlíny-doporučuji u každé metody-Kromě frézy) tímto vyrveme celý pařez.

Zbylé kořeny v zemi postříkáme Rundapem ,aby neobrážely. -Problém syrových pařezů-Doporučuji u každé metody-hlavně u frézy

5.možnost:Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší (např škodovku, VW, atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost, jinak hrozí úraz nebo škody na majetku (autě).

6 .možnost:nechat vyhnít.Trvá to dlouho.Ale nenadřete se .Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu.

7.možnost:Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm.Ale je to nebezpečné a někde i zakázané.Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.Nepoužívat benzín.

9.možnost.Chemickou cestou.navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.

10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země.Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

Nejjednodušší způsob: silný bagr s podkopem nebo vyprošťovací tank VT 34, VT 55 A, VT 72 M4CZ.U těchto tanků síla hlavního navijáku je až 120 tun pře 2 kladky. U tanku je nutná potřeba místa a vjezd min. šíře 3,75 m a nosnost terénu 48 tun-tzn. že to nelze postavit na podsklepený dvorek. Jinak v poho.

Při kácení stromů doporučuji: Neřezat strom u země-vznik pařezu.Pokud budete kácet strom je lepší ho hned vytáhnout celý,jelikož to jde snáze.Pokud ho nebudete chtít hned vytahovat
celý tak ho neřezejte u země ale nechte kmen,pro následné vytažení. Pokud ponecháte jen pařez , může vám v budoucnu dělat problémy-sekání trávy,výkopy,vosy atd.
Ideální postup zrušení celého stromu: Pilou ořezat pouze větve, podle velikosti ( a způsobu vytržení) strom odkopat (malé není potřeba)+ jedna z výše uvedených možností. Např : Švestka s kmenem v průměru 25cm.Ořežu větve,zavážu řetěz(nahoře kmenu, vezmu hupcuk 3,2 tuny, zaháknu dolní hák,najdu jiný pevný bod např : lípa v pr. 40cm zavážu lano dole u země ,zaháknu druhý konec navijáku natáhnu a zavážu na pevno. A začneme napínat,strom se začne vyvracet , k dispozici máme sekeru.Pokud tam drží nějaký kořen,usekneme a takto pokračujeme dokud strom nevyleze.
Zbylé kořeny potřeme např. Rundapem . Díru zasypeme,přidáme travní semeno a zaválcujeme ,popř. pošlapeme ,lehce zalejeme vodou-pozor na vyplavení semena.)
Za pár týdnů nepoznáte, že tam nějaký strom byl.Pozor na nosnosti hupcuku. Nelze tahat pařez o průměru 60cm hupcukem s nosností 800kg.Z vlastní zkušenosti bych na to vzal aspoň 3 tunu.

Pozor taky na to za jaký strom nebo jiný bod vážete druhou stranu navijáku. Aby se vám nestalo že pařez se ani nehne a vy si vytrhnete např. zdravou hrušku nebo nějakou trubku.Vázací bod musí být vždy pevnější než strom který chcete vyrvat.

Při vázaní druhého háku hupcuku je potřeba celý systém natáhnout tak aby to bylo co nejméně prověšené.Tzn něž to uvážete na pevno k nějakému jinému stromu,ručním tahem za lano to napněte a následně to zavažte na pevno.To je z důvodu,že pokud to neuděláte tak to sice udělá naviják,ale máte polovinu zdvihu(délky řetězu) pryč a na vytržení pařezu vám to třeba nedá.Jednoduše:Pokud má hupcuk zdvih např. 4 metry tak než to napnete tak máte jen např. 3m řetězu a na pařez vám to nemusí stačit.Stalo se mi i přes to že jsem to měl napnuté už před uvázáním,že mi 6m zdvihu nestačilo.Strom byl dlouhej (cca 25m) a než jsem ho položil musel jsem ten naviják převázat jinam.

Tip:
U každé metody doporučuji aspoň trochu odkopat a nalít mezi kořeny hodně vody-nejlépe tlakem (hadicí s tryskou, nebo WAPkou) tím se vyplaví hlína z kořenů a pařez už tolik nedrží.U metody frézování nikdy vodu nelít. Tím se ztratí polovina odporu. Špatné je vznikne bahno a dost velké. Ale zase to usnadní o hodně práci (cca 50-60%).
Tento postup není nutný u strojního trhání (tzn. bagrem, frézou, tankem)
Naopak doporučuji u metody trhání hupcukem,ručně, autem a navijákem na autě (ne na tanku, tam je to vzhledem k síle zbytečné)

Tímto způsobem se dají vytrhnout i betony,ploty,trubky,sloupy,atd. Dokonce se tímto způsobem dají dělat i demolice.Já to dělám,ale normálně to nedoporučuji,je to dost nebezpečné a vyžaduje to znalosti nosností,navijáků ,lan, konstrukcí staveb,atd.

Trhání pařezů video:

http://www.youtube.com/watch?v=M1IkGBn0 ... re=related nebo
http://www.youtube.com/watch?v=cHSE59qg ... re=related

Tento článek je volně šiřitelný pouze jako návod. Nenesu odpovědnost za vzniklé škody a úrazy. Nosnosti a stav vázacích prostředků,i navijáků je nutné před použitím zkontrolovat,jakož i způsob uvázání.
pařezkiller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pařezkiller 18. 12. 2011 19:49

Návod na likvidaci pařezů
Záleží na prostoru kolem na okolních stavbách a inženýrských sítích.
Vhodné je neřezat stromy u země ale hned je vyrvat,dokud mají kmen,který působí jako páka.

1 možnost -pařezová fréza- rychlý způsob zrušení pařezu ale ne celého,frézuje cca 20cm pod úroveň terénu. Kořeny zůstanou.Takže může znovu obrazit.

2 možnost-vytržení nějakým silným strojem- (bagr,náklaďák, atd.)- kolem pařezu se uváže smyčka ze řetězu a za ní teprve pevné lanodruhý konec k autu. S autem nacouvat co nejblíže k pařezu a plnou silou dopředu-škubnout. Pozor lano musí být dostatečně pevné jinak se přetrhne.Tímto způsobem se dá pařez vyrvat i s kořeny a nehrozí , že bude znovu obrůstat tak jako při frézování.

3 možnost-
bagr s podkopem- Bagr si udělá díru kolem a zároveň ho vytáhne a zasype díru, výhoda vytažení celého pařezu.

4.možnost -Silný naviják (např. na autě)-Záleží na síle navijáku.

Pro menší pařezy a pařezy odkopané stačí ruční řetězový hupcuk s nosností 3 tuny a výš, lano a kurta na smyčku nebo řetěz. Pařez uvážeme na liščí smyčku (při tahání se stahuje- oprátka) za ni zahákneme dolní hák navijáku a naviják uvážeme za jiný pevný bod-(silný strom, sloup,atd.) a začneme to natahovat, v průběhu si popř. přesekneme kořeny a do díry kolem pařezu nalejeme hodně vody(-o hodně to usnadní tahání-menší odpor
Naviják na autě: kolem pařezu uděláme díru, zavážeme pařez na smyčku zahákneme hák s lanem,autem najedeme čumákem k pařezu(min však 3m od něj)-dle možností, auto zabrzdíme,zařadíme rychlost a založíme kola např cihlou,dřevem atd.. a zapneme naviják.Pokud má velkou nosnost pařez vyleze ,pokud se mu nechce tak mu pomůžeme, sekerou useknout kořeny.

5.možnost: Pouze u malých stromků, keřů: Osobní auto, nějaké větší ( např : Škodovku, VW, teréňák,atd.) + vázací prostředky.
Pařez: pařez uvážeme na smyčku buď přímo např tažným lanem nebo kurtou a zahákneme za kouli nebo za oko pod autem (vzadu) nacouvat k pařezu a škubnout. Podle potřeby zopakovat.
Celý stromek (keř): stromek uvážeme co nejvíc nahoře, za kmen (pozor nevázat za větve-ty se utrhnou)
Zahákneme za auto a stejný postup. Lano musí mít ale dostatečnou nosnost

6 .možnost: nechat vyhnít. Trvá to dlouho.Ale nenadřete se . Doporučuji navrtat všude do pařezu díry.Popř tam nalít vodu, nebo ledek a zakrýt.

7.možnost: Výbušninou: Jsou na to firmy ,ale sami to nezkoušejte.

8.možnost: Vypálit ohněm. Ale je to nebezpečné a někde i zakázané. Doporučuji se zeptat na příslušném OÚ jestli to v dané obci není zakázané.Pařez může hořet i pěkných pár dní.
Pozor na vznik nekontrolovatelného požáru okolí.nevypalovat v lesním terénu.Oheň se šíří pod zemí-požár lesa.

9.možnost. Chemickou cestou. navrtat díry a nasypat ledek,přikrýt a za rok zapálit.

10.možnost: uříznout pilou pod úrovní země. Pařez odkopeme,očistíme smetáčkem ,na pilu si nasadíme nějaký mizerný řetěz a uřízneme pod úrovní trávníku.Navrtáme díry a polejeme Rundapem. Zasypeme a posypeme travním semenem.

11.možnost: vytržení heverem na auta: pokud nemáme k dispozici bagr, hupcuk,nebo naviják,a chcete se zbavit pařezu tak stačí pařez odkopat,usekat kořeny a použít hydraulický nebo hřebenový zvedák-hever.Najdeme ten nejsilnější kořen. Podhrabeme aby se pod něj vešel zvedák,zvedák podložíme nějakou větší plochou- cihlou, železnou plotnou, silným prknem tak aby se nebořil a začneme zvedat.K dispozici máme sekeru na zbylé kořeny.takto pařez zvedáme dokud nevyleze.Pokud je hever dost silný(např .5 tun) tak pařezy jdou jak máslo
Takto jdou i pařezy od ořechů.Jeden jsem dělal včera,pařez 90cm v průměru.Vykopal jsem díru cca metr hlubokou a stejně širokou,vzal jsem hydr. hever (tzv panenku) nosnost 12 tun ,podložil jsem ji železnou deskou o rozměru 30cmx30cm a 10mm silnou a začít zvedat-jde to krásně. Za asi hodinu práce byl pařez venku. A pak jen zasypat díru a pařez do kotle.
Přílohy
1.jpg
ideáně připravený pařez pro vytržení.
pařezkiller
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod daivs 7. 4. 2012 10:54

Zrovna jsme koupili nový pozemek se starým barárek a chtěli by jsme skácet cca 3 ovocné stromy (obvod mají +-40cm) a asi 5 vyšších tůjí abychom místo nich mohli stavět novou stavbu. Je nutné mít nějaké povolení (ohlášku) když už začalo vegetační období?? A jak by to bylo s kácením kdyby pozemek patřil občanskému sdružení?

děkuji za odpověď
daivs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 4. 2012 17:36

Na osobě vlastníka nezáleží.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 24. 9. 2015 12:00

marz píše:Po vetsich stromech - odkopat kolem dokola hodne do hloubky, urezat koreny - treba motorovou pilou a pak treba traktorem tahat :-D Tak nejak to delame my :-)

Dobrý den, zajímalo by mě jak se likvidují již vykopané pařezy, co s nimi?
M. Bednářová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 29. 9. 2017 01:45

Zahradnik píše:dobrý den, také bych potřebovala poradit. Likvidujeme starý ovocný sad, zatím se snažíme kořeny vykopávat, ale je to fakt fuška. Vím, a také jste zmiňovali, že existuje přípravek na vymýcení starých pařezů, ale nikde ve velkých centrech (OBI apod.) mně nejsou schopni poradit. Pokud znáte název přípravku, prosím, poraďte. Díky !!!
Návštěvník