Jak vypěstovat jehličnan ze seminka

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 3. 11. 2008 13:26

Vypěstovat jakýkoli semenáček ze semínka není sice tak složité,ale přecejen je to u semenáčků jehličnanů trochu jiné.V první řadě je třeba aby semínka byla zralá,suchá,bez plísně.Je dobré,u některých jehličnanů provést stratifikaci-úpravu hybernizací.Stačí ponechat šišky přes zimu v suchém studeném prostředí.Na jaře po vyluštění semínek nasýt do sadbovačů(nemusí to být bezpodmínečně rašelinový substrát,ale stačí perlit).Vlastní vzcházení semenáčků trvá poměrně delší dobu,takže je třeba se obrnit trplivostí.A také je třeba počítat s tím,že je třeba použít dobrý zrak pro kontrolu vzcházení,semenáčky se zviditelní někdy prakticky až druhým rokem.Pro informaci je dobré podívat se na stránky nabídky školek,od kdy se nabízejí semenáčky(od jaké výšky a roku).Sazeničky se mají sázet do konečného rašelinového substrátu až v době sázení na trvalé místo.Také je dobré v rámci zdárného počátečního vývoje zajistit startovací podmínky dostatečným množstvím vhodného substrátu,před tím než se bude muset spokojit se stávající půdou.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 6. 12. 2008 21:37

na roubovaném 30 let starém stříbrňáku nám poprvé vyrostly šišky,
pokud to vyjde tak bude zítra sklizeň a budou se sušit.
Už se těším na to jak je zaseju :tleskani
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 12. 2008 21:41

A za pár let budete zakládat les ;-) :mrgreen:
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 6. 12. 2008 21:43

ne,ne to bude na kšeft :tleskani :pozor
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 6. 12. 2008 22:08

Paní Hano fandím já jsem tak před 6 roky v Prostějově v jedné firmě natrhal šišky z nějaké borovice a na délku ta nejdelší měla bez nějakého cm skoro 30cm jak budu fotit tak vám dvě ty menší vyfotím hodně jsem jich rozdal ale semínka bohužel nemám :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 7. 12. 2008 10:35

Tak tady jsou ale jsou to ty menší ty velké nemůžu najít asi se rozdaly ale úplně ty největší byly na vrcholu stromu no a jelikož to nebylo oficiální sběr a mne tam zvedali na vysokozdvižném vozíku co to šlo nejvíš a co nejrychlej tak ty trofejní nemám tam to nedosáhlo Obrázek
Obrázek :shock: :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 7. 12. 2008 10:40

To jsou mackové.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 7. 12. 2008 11:31

to bude asi pinus coulteri/borovice koulterova/ má hodně dlouhé jehlice.
je to moc pěkná borovice,a šišky na semeno se sklízí prosinec až únor ,
jinak jak na ně posvítí jarní slunko tak se otevřou a vysypou.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 7. 12. 2008 16:52

Jo byla móóóóc pěkná jak říkáte a taky byla sranda ono to bylo na podzim a já položil dvě ty šišky na radiátor a pak jsme poslouchaly co to lupe to bylo zametání semínek a já je někam schoval do krabičky ale asi tak dobře že už jsem je nikdy nenašel :-[
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 12. 2008 19:19

Myslíte, že mi vyklíčí semena? Jsou přes rok v šišce, a jak tu čtu o vašich pěstitelských úspěších, napadlo mně, dal by se udělat úspěšný pokus i s touhle borovicí :?:
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
(Šiška má 18 cm na výšku.)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 7. 12. 2008 19:21

To je borovice pínie - Pinus pinea :?: . Já myslím že ještě vyklíčí. Jestli to je pínie tak pozor ta naši zimu nepřežije :idea: .
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 12. 2008 19:31

Za zkoušku to asi stojí (jestli vyklíčí), pak by z ní mohla být pohledná bonsai, ne?
Jen to umět :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 7. 12. 2008 19:43

To máte pravdu ;-) . Tak ať se zadaří.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 7. 12. 2008 20:10

Fidych píše:Myslíte, že mi vyklíčí semena? Jsou přes rok v šišce, a jak tu čtu o vašich pěstitelských úspěších, napadlo mně, dal by se udělat úspěšný pokus i s touhle borovicí :?:
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
(Šiška má 18 cm na výšku.)

moje úspěchy žádný nejsou,ale pracuji už X let v lesních školkách ,kde jsem hodně pochytila.
semínka jehličňanú sejem i pět let stará a bez problému klíčí,takže bych se neobávala a nasela je.
Podle šišky to vypadá na picea pínea ,ale jak píše Daniel,je náchylná na namrznutí, dobře se tvaruje jako bonsaj,po vzejítí je však choulostivá na padlí takže je lepší ji set řidčejá a přinejhorším i stříknout nějakým postřikem na padlí.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 9. 12. 2008 14:36

Šišky jež jsou už "přeschlé" a prakticky vysypané,se dále rozpadají a tím i mizí z pohledu hledajících.Není třeba se tím trápit.Npíši to jako škodolibou poznámku ale faktickou
StanislavKrejcar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků