Jak oživit borovici

Vše o jehličnanech (koniferách) a jejich pěstování

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod BobanekOs 18. 11. 2016 21:49

Zdravím

Celý život jsem v bytě a o zahradničení nevím nic. Zakoupil jsem ale pozemek a začínám na něm stavět RD. Uprostřed pozemku je vzrostlá borovice a protože mi evokuje Itálii, kterou miluji, chci ji na místě zanechat, i když mi všude zavazí.

V létě z ní padají suché větve a celkově nevypadá nějak úplně zdravě (fotka není úplně ideální a vypovídající, ale pro představu: http://www.imgup.cz/image/LLMA)

Lze borovici nějak zrestartovat hnojením? Nebo nějak prořezat?

Prořezání jsem zvažoval dříve, ale je to na žebřík a práci ve výškách, tak když mi telefonicky řekli částku za prořezání, tak jsem poděkoval a dále neřešil. Kdybych věděl jak, tak to prořežu sám, ale netuším, jakými pravidly se řídit.
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 11. 2016 12:43

Pokud chcete pěknou huňatou borovici, začněte s jinou.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 20. 11. 2016 07:29

Tak jak radí kejki, s tou už neuděláte nic, a novou, aby byla hustá , tak na jaře nové přírůstky
zkrátit o třetinu (piplačka), anebo koupit "černou" borovici
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BobanekOs 20. 11. 2016 12:30

Nečekám zázraky a huňatou borovici, ale pět metrů od téhle stavím RD, tak ať mi za chvíli nespadne na dům. A protože se v tom nevyznám, netuším, jestli má smysl zachraňovat.

Jestli ne, bude lepší pokácet ještě dříve, než začneme stavět zdi. A pak budu uvažovat, jestli a jak tam dát novou. Co je to černá borovice? Nějaká odrůda?
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hejjar 20. 11. 2016 16:35

Jestli chcete 5m od borovice stavět,tak pryč s ní, nezapomeňte na kořeny, aby vám tu zeĎ nezvedaly, černá borovice odrůda, kompaktní od země , stejnoměrného vzrůstu, dejte si do vyhledávače zobrazí se vám, možná kejki poradí víc, já nejsem odborník, ale borovic tady mám asi 15,
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BobanekOs 21. 11. 2016 10:10

Nečekal jsem, že to bude tak rychlé, ale včera jsem objednal řetězovou pilu a tento týden ji sundám dolů. Bagr je bohužel na místě dnes a je otázka, jestli jej ještě budeme potřebovat, ale v nejhorším budu dělat terénní úpravy příští léto, tak nechám ten kořen vytáhnout.
BobanekOs
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BobanekOs 21. 11. 2016 20:08

Kolegou jsem byl upozorněn, že kácet stromy na zahradě není tak jednoduché, takže jsem ještě koukal na pravidla. Mohu kácet bez povolení pouze je-li strom nemocen (což se asi dle fotografií nedá moc prokázat), nebo když má ve 130cm obvod kmene menší, než 80cm. Takže ještě musím proměřit.

Píšu pro ty, kteří by při hledání narazili na tohle fórum.
BobanekOs
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků