množení růží řízky

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Mikola 29. 6. 2007 20:10

Již poněkolikáté se snažím namnožit si růže z řízků. Výhony odebírám v létě ihned po odkvětu, ale málo koření a některé odrůdy vůbec. Znáte někdo spolehlivý postup - jak mají být řízky dlouhé - kolik oček, jak zaříznout spodní část a jak ji ošetřit - čím stimulovat. Dávám je do pařeniště ale četl jsem i o zakrývání lahví.
Mikola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 6. 2007 21:35

Řízky z růží se odebírají koncem června, nebo počátkem července, když končí období prvních květů. Řežou se ze střední části výhonů z 2 - 3 listy, a listy se zkracují na 1 - 2 páry lístků.
Spodní konec řízků se řeže mírně šikmo, ponoří do stimulátoru (vrchní řez je dobré zatřít štěpařským voskem, nebo aspoň latexovou barvou) a píchají se do pařníku, nebo do kelímků se směsí zeminy (rašelina + písek + zahradní zemina v poměru 1:1:1), nebo přímo na záhon - tam se přikrývají sklenicí, aby se udrželo mikroklima - teplo a vlhko, potřebné pro zakořenění. V kelímkách je možné zakrýt řízkovance průhlednou fóliií, v odkrytém pařeništi také, je potřeba udržet vlhkost zeminy i vzduchu. První zimu je dobré zakrýt zakořenělé řízky v pařeništi chvojím a listím, řízky v kelímkách raději přezimovat v mrazuprosté místnosti.
Pokud chcete řízkovat polyantky nebo pnoucí růže, je lepší brát dřevnaté řízky z dobře vyzrálých výhonů pozdě na podzim.
Ať se vám letos růže podaří :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 7. 2007 11:57

Fydych to řekl za mne,jen připodotknutí.: pokud odstraňujete spodní lístky před máčením ve stimulátoru tak ty lístky jen zastřihněte aby z paždí lístků snadněji mohly růst kořínky a měly z čeho,u silnějších řízků je možné konce poklepat kladívkem před použitím stimulátoru.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pískavka 25. 6. 2008 15:28

Nebude těm řízkům ( z růží :-)) pod těma sklenicema vedro? Nemám je přes den oddělat? Ono přece jen je teď i 30°C na slunci. Děkuji za odpověď. Jana
Pískavka

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 6. 2008 17:13

Používám 4l zavařovačky a navrch střešní tašku, jako stínění. Tu tam nechám co nejdéle, tzn. až je flaška malá.
Mně nejlépe zakořenily jarní vetvičky z polyantek, když už je vidět, co raší a co ne.
Plastové lahve jsou sice snazší na opatření, ale nevyhovují mi.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pískavka 26. 6. 2008 21:50

Díky za radu. Střešních tašek mám dost :D . Růže - tedy řízky - už mám pod sklem 4 l flašek. Tak jsem fakt zvědavá. Dám vědět, jak se začne něco dít. ;-) Jana
Pískavka

Odeslat příspěvekod Pískavka 2. 9. 2008 11:04

Ahoj všichni! Růže mi zakořenily a mám je stále pod sklenkou. Co mám teď s něma dělat? Jak je připravit na podzim a zimu? Díky za Vaše odpovědi. Jana
Pískavka

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 9. 2008 19:37

Určitě bych sklenici už odstranil ať vyzrají výhony a na zimu bych je přihrnul zeminou tak začátkem listopadu.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 9. 2008 19:54

Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, pod sklenicí měly vlhčí mikroklima i půdu. Přihrnout (zakrýt) je můžete na zimu i kompostem, který pak zjara rozhrnete a máte přihnojeno ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Pískavka 3. 9. 2008 13:00

Děkuji za radu! Moc mi na té růží záleží. :love: Tak moc díky za odpověď. Jana :-)
Pískavka

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 3. 9. 2008 17:48

Je to věcí názoru.Já osobně řízkovance růžiček klidně odkývám až na jaře.Vedra ty letní většinou růžičkám pod sklenicí nijak moc navadí,jen je třeba je opravdu pořádně zalít kolem sklenice.A se sklenicí moc nehýbat,než se rozhodneme ji odstranit.Díky zalití po obvodu sklenice se asi kolem růžičky vytvoří jiné klíma a růžička se ujme podle svého.Pokud shodí ponechané lístky tak to je i v pořádku,ty tam byly stejně jako kontrola ujmutí.Pokud se stačí vytvořit nové čerstvě zelené lístečky tak se samozřejmě sklenice může odstranit ještě na podzim.S přihrnováním na zimu není třeba spěchat,kopčit se může až v druhé polovině listopadu nebo začátkem prosince.Staří růžaři měli zásadu po prvním spálení prvních mrazíků,ale to platilo u sazenic.Také je dobré před zasypáním zeminou udělat kolem růžičky "šálu"z posekané trávy a tu teprve zasypat zeminou.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markéta 24. 10. 2008 13:04

V létě jsem zasadila polyantky Rosa Fairy Queen(12 ks, aby tvořily jednolitou plochu), ty se dobře ujaly. Jsou na záhonu, který je pokryt vrstvou mulčovací kůry ( 5-8 cm ). Musím je na zimu nějak přihrnovat nebo zastřihávat ?? Dále jsem je 2x ošetřila postřikem Baycor 25 WP,
proti padlí. Vypadá to, že postřik zabral, ale lístky jsou lehce do běla. Může to být z toho postřiku ?? Předem díky za radu.
Markéta

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 10. 2008 20:24

Mnohokvětým růžím (polyantkám) stačí sestřih na podzim asi na 60 cm. Protože máte záhon nakrytý mulčovací kůrou, těžko v ní budete růže zasypávat zeminou (jinak se přihrnují asi 30 cm zeminy nebo kompostu), stačí zakrýt listím, které zjara vyhrábnete.

V prvním jaru po výsadbě se řežou i mnohokvěté růže na čtyři očka, další roky pak na jaře sestřihněte zdravé výhony na šest až osm oček, namrzlé a uschlé části odstraňte úplně až do zdravého dřeva.
Nižší odrůdy polyantek můžete zjara seříznout i hlouběji (na dvě očka), aby keříky více rozvětvily, bujněni rostoucí keře nechte na čtyřech očkách.
Po jarním řezu prospěje růžím přihnojení - buď speciálním hnojivem na růže, nebo Cereritem - a každý třetí rok byste je měla přihnojit kvalitním, uleželým kompostem.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Jančullí 8. 7. 2012 11:59

Ahojky, má tady někdo zkušenosti s množením řízkováním růže Big Purple?? :) Děkuji Janča :)
Jančullí
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků