Sakura

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Peťula 19. 6. 2007 22:05

Na jaře jsem si založila okrasnou zahradu. Všechny stromky mi pěkně rostou jen ne sakura. Mám těžkou půdu tak jsem přidala trochu substrátu. Zalévám ji asi co třetí den, ale pomalu mi usychá. Taky mi tam chodí kočka. Nemůže to být tím? Děkuji za vaše odpovědi[/b][/i]
Peťula
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 20. 6. 2007 21:11

Milá Peťulko, co chudince sakuře provádíte! V jílovité těžké půdě se dusí a nemůže růst. Každá třešeň, tedy i sakura, potřebuje lehčí hlinitopísčitou nebo písčitohlinitou propustnou půdu. Jestli vám úplně neuhynula, radím, co nejrychleji ji přesadit na vhodnější stanoviště nebo alespoň ji vyndat, jámu přiměřeně zvětšit a pak sakuru znovu vsadit s tím, že jámu zasypete substrátem uvedeného složení. Když budete sázet nenechte sakuru na slunci, aby jí nezaschly kořínky. Po vsazení zalejte, ale nepřelévejte. Možná by nebyla na škodu na dno jámy drenáž. Stačí vrstva drobných kamínků. Budu ráda, když napíšete jak sakura dopadla. Zdraví Vás Irena Forejtová (AZ)
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peťula 20. 6. 2007 21:43

Milá paní Ireno, děkuji za odpověď a vaši radu vyzkouším. Ale zdá se mi to divné, že by to bylo tím, protože na jaře mi kvetla normálně. Teprve až tam začala chodit kočka a svou potřebu si vykonávala zrovna u kmínku, tak mi chudáček sakura začala odcházet a lístky schnout. Přesto děkuji a hned zítra ji přesadím.
Peťula
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 20. 6. 2007 21:56

Nemáte zač. Můžete mít pravdu i tím kočičím problémem. Pak ještě radu k přesazování. Tu "kočičí" zeminu nedávejte v žádném případě zpě do jámy. Až sakurku přesadite vyzkoušejte "babský"recept, který kočku odradí, aby ke stromku nechodila na svou potřebu. Kolem stromku vysaďte trvalku, která se jmenuje šanta kočičí. Určitě sazenice dostanete v zahradnictví. Kočky tuhle rostlinu vysloveně nesnáší - odpuzuje je. Ale stejne pak napište jak to dopadlo. Irena Forejtová (AZ)
Irena Forejtová
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 21. 6. 2007 08:41

Já ještě dodám jednu věc: když sakuru vyjmete z půdy, zkraťte jí kořeny o polovinu a asi o třetinu všechny výhony. Potom ji nechte celý den ve vodě - někde v chládku, nejlépe třeba doma na chodbě. Teprve potom ji zasaďte, pravidelně zalévejte a úplně ideálně (alespoň z počátku) mlžte.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peťula 29. 7. 2007 12:35

Chtěla jsem jen dodat, že sakura mi už odešla. Nepomohly mi ani vaše rady, za které ještě jednou moc děkuji. Myslím si, že to bylo tou kočkou. Protože na jaře byla dobrá a pak to šlo najednou z kopce dolů. Zase někdy nashledanou
Peťula
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 7. 2007 21:25

Nemyslím si,že by to bylo kočičí činností,toby ta kočka musela být krmena projímadlem aby se to projevilo tak razantně.To,že po přesazení kvetla je pochopitelné,čerpala sílu a rozjezd z původního pěstování,ale po přesazení na stálé místo se prostě nedokázala přizpůsobit půdním podmínkám.Při novém vysázení nové Sakury zkuste vykopat větší jámu(předpisově 50x50x50) na dno nasypte trochu kompostu nebo posekané trávy podsypte zahradnickým substrátem vložte Sakuru a tu obsypte opět substrátem až do roviny.Povrch můžete zkusit pokrýt kačírkem třeba jen jako dočasné řešení.Pokud by s vykonáním potřeby měly kočky takovou práci s odhrabáváním kamenů tak si raději hledají jiné místo.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 31. 7. 2007 22:39

Mám doma kocoura a nikdy žádnou rostlinu neodpravil. K tomu naši zahradu navštěvují sousedovic kočky a vše je v pořádku. Souhlasím se Stanislavem, že příčina je jinde (viz výše).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 4. 5. 2008 07:17

Mám 2 roky Sakuru-převislý strom.Na jaře napučí.ale nerozkvete,vše uschne.Má na větvičkách hnědé skvrny.Je v
polostínu,mezi rododendrony.Co s ní?Dík za radu.Hana
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 5. 2008 21:58

Že je tu zmínka o šantě kočičí - na fóru chovatelů koček nabízí semena této rostliny,protože ji kočky milují a povalují se v ní ze všech sil. Sousedovic kočky a kocouři se tak aspoň chovají... :hm
(Nové téma na šantu nechci zakládat, už s ní běžím pryč!)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 8. 5. 2008 09:13

Návštěvník píše:Mám 2 roky Sakuru-převislý strom.Na jaře napučí.ale nerozkvete,vše uschne.Má na větvičkách hnědé skvrny.Je v
polostínu,mezi rododendrony.Co s ní?Dík za radu.Hana

Možná vám pomrzla, na jakém je to místě?
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartanS 22. 11. 2008 12:44

Dobrý den
Před nedávnem jsem dostal sakuru a jelikož o ní nic nevím, tak ani netuším co s ní.Nevim jestli ji mám na zimu sázet nebo to nechat až na jaro.Má cca2,5m a je v balu.Děkuji
MartanS

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 11. 2008 18:19

Před nedávnem měla jít hned do země, hlavně ji nenechte v teple. Ale ani v kbelíku s vodou :pozor

Uvidíme co ostatní, já bych jí asi radši zasadil hned, pokud máte skleník nebo pařeniště tak založit - zasadit do kyprého substrátu, přišlápnout a počkat do jara. Kontrolovat vláhu, nesmí být úplně na suchu, ale nepotřebuje moc vody, protože je vegetační klid.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 11. 2008 18:57

Rozhodně zasadit hned dokud není půda ještě promrzlá. Bohužel měla být zasazena už před 3mi týdny. Ale lepší zasadit do volné půdy než ji někde usušit v teple.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 11. 2008 21:31

Přikláním se k předešlým názorům, že bude lepší stromek dát do země teď, než ho do jara někde trápit. Ono se ještě oteplí, tak nebude mít zas takový šok - nejlíp by ji opravdu bylo založené v pařníku nebo ve studeném skleníku, trochu zakrýt listím (předtím pořádně prolít zem) a na jaře vysadit na stanoviště.
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků