Rakytník

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 12:25

Koupila jsem si 2 sazenice (samčí a samičí) cca 25 cm vysoké rakytníku řešetlákového. Zajímalo by mne, jak rychle porostou a kdy se asi dočkám prvních plodů ? Díky za radu !
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 4. 2007 18:04

Rakytník řešetlákovitý roste rychle,a je nenáročný na půdní podmínky.První úroda by se mohla v příznivém klimatu objevit už ve druhém až třetím roce.Ale jedno upozornění si neodpustím.Je to keř který jsem měl jako živý plot,tuto funkci plnil na 111%,ale má tendenci se roz lízat i tam kde ho člověk nechce,a to dost urputně.Tím ho ale nechci nijak hanět,jen upozorńuji na tuto rošťačinku z jeho strany.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 18:35

Díky Stando za vyčerpávající odpověď ! Pokud leze tam kam nemá, dá se zastříhávat, abych ho udržela v rozumných mezích? Díky... :shock:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:33

Dřív než jsme osázeli živý plot brabanty, přemýšlela jsem také o rakytníku, který mají nedalecí spoluobčané jako zhruba 1,5 metrový živý plot, ale je pravda, co říká Stanislav, z toho důvodu jsme od toho ustoupili i když oranžové plody jsou zajímavé.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 19:38

A dá se zastříhávat?
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:43

Dá. Jenže každým řezem se zase zvýší růst. Ten živý plot o kterém jsem psala je dost hustý a během léta dost přečuhuje. Ale pokud necháte rostlinky někde v zahradě, aby si rostly, stejně tak, jak rostou v okrasných parcích, určitě Vám přinesou radost a tuším, že i z plodů se nechá nějaká ta dobrota připravit.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 10. 4. 2007 19:45

nevím jak vypadá ten rakytník, ale naše dědina Rokytnice je už hoodně dlouho pojmenována podle Rokytí, co rostlo v okolí, v bažinách atd... :lol:

Rokytnice > rokytí > rokytník > Rakytník :mrgreen:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 10. 4. 2007 19:48

Pro Marka: Však já taky pocházím z nedaleké oblasti Rokytnicka :mrgreen:
Pro Červíka: Na tu marmeládu a sirup se já právě těším :wink:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 10. 4. 2007 19:49

Tak šup sem s receptíkem. :D
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 4. 2007 19:51

Sirup z rakytníku:
1 kg vylisované šťávy z bobulí
1,5 kg cukru a 1 lžička kyseliny citronové - vše svařit, uzavřít do lahví za tepla.
Marmeláda se dělá stejným způsobem jako z jiného drobného ovoce, jen počítejte s tím, že má zvláštní chuť a vůni (jinak lze dělat i rakytníkový med atp.) Poslední článek o rakytníku vyšel i s recepty letos 8.března.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 11. 4. 2007 20:03

A jak Vám chutná? Má to svoji specifickou chuť? Něco mezi brusinkami a rybízem? A když už jsem tu vypálila tolik otázek, tak ještě jednu, používá se jako běžná marmeláda, nebo pro to máte jiné užití?
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 11. 4. 2007 20:06

Díky za receptíky, chytla jsem se i já... :)
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 4. 2007 21:00

Rakytník chutná úplně jinak, než všechno ostatní - vůbec nemá vůni a chuť jako cokoliv jiného, přirovnala bych ho k černému rybízu - ale to je taky špatně! Chci tím říct, že každému černý rybíz nechutná a nevoní, a s rakytníkem je to zrovna tak.
Marmeládu dělám každoročně, protože muž se rád zdravě stravuje, a mně to chvíli trvalo, než jsem si na zvláštní vůni a chuť zvykla a je to fajn :) Většinou si namažeme na chleba, nebo vdolky a sirup se užívá po troškách (ten s cukrem by měl být spíš pro děti). Dospělí si mohou udělat s alkoholem, asi jim bude chutnat víc... V žádném případě to není něco nedobrého, jen jiného.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 05:43

Tak s tím nemám problém. Asi zřejmě půjdu někam během sezóny sehnat pár bobulí na testovací vzorek. Pokud má podtón trpkosti, bude u nás vítán. :D :wink:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 06:38

Tak tohle přesvědčilo i mě... :D I u nás jsme ujetí na cokoliv jiného a pořád zkoušíme a zkoušíme :mrgreen: Zatím jsme celí 8) Ještě že už ho mám v zemi, těším se na první bobule...Jinak pro Červíka - lovu zdar a žádný zmar :lol:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 09:00

Na lov bobulí nechoďte bez rukavic - píchá to, a ještě budete mít krásně oranžové ruce :lol: !
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 12. 4. 2007 16:02

Já vím. :oops: :oops: :oops:
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 4. 2007 20:02

Samozřejmě se zastřihávat dá,i když ..........!!!V žádném případě nejsem odpůrcem rakytníku právě naopak,je k mání několik kultivarů které jsou ozdobné jednak listem jednak plodem.Ale uhlídat rozpínavost této otužilé rostliny vyžaduje každoroční "vzájemnou dohodu",a nenechat se utahat.Rakytník má tu vlastnost,že oddenky kterými se dále množí,připomínají spíše vrbové proutí uložené v zemi a stejně tak odolné,když se nechá tak dost připomíná porost pejřavky.Proto doporučuji místo volit dost odpovědně,A POZOR POKUD MÁTE V BLÍZKOSTI MÍSTA VÝSADBY POTRUBÍ KANALIZACE NEBO STARŠÍHO POTRUBÍ VODOVODU,JE TO NEBEZPEČÍ STEJNÉ JAKO V PŘÍPADĚ VRBIČEK(JAKÝCHKOLI!!!!!)
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 20:55

Dobrý večer, jdu přispět troškou do mlýna: máme rakytníky na zatravněné ploše a zatím se nám nestalo, že by se nám nějak rozmnožily. Je pravdou, že se čas od času nějaký mrňous objeví, ale jak se tráva seká, nemají šanci zesílit a narůst, takže nám žádné nové rakytníky nepřibyly. Možná je to tím, že jsme v podhůří, zem je kamenitá, dost tu protahuje a pofukuje a poslední roky bývají dlouhá období sucha. Za těchto podmínek mám pro rakytníky jen chválu - snášejí všechno dobře a žádnou neplechu netropí ( a ještě obě holky i kluk dobře vypadají) :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 20:56

Teda vy mi dáváte... :lol: Já ho snad půjdu vykopat :shock: Mám ha zatím v nejzašším koutě zahrady, kde naštěstí nemají potrubí ani sousedi, ale s tou rozlohou mi to pořád leží v hlavě. Ale až mě opravdu třeba za pár let naštve, řeknu manželovi o prořez (má nejraději ten u země :mrgreen: ). Tak to snad přežijeme...
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 4. 2007 22:16

Nenechte se odradit!!!
Máme tři rakytníky na zahradě už víc jak deset let: ani se nerozrůstají do nežádoucí šířky, ani nebourají podezdívku plotu, a že by měly spadeno na potrubí, to jsem si nevšimla. Oddenků bylo v prvních letech pár, dva jsme použili jako předsadbu za plot k silnici a ostatní nepřečkaly sekání trávníku. Nové se objevují tak sporadicky, že to nestojí za řeč.
Rozhodně nejsou naše rakytníky rozpínavé keře. Vzrostlý rakytník se dá upravit řezem, pokud by třeba překukoval do sousedovy zahrady a tam překážel.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 4. 2007 15:13

Na většinu méně pěstovaného ovoce si člověk musí zvyknout,rakytníkovou marmeládu jsme někde koupili v obchodě,ale bohužel nevím kde,je vyrobena u nás v ČR,koupili jsme ji ze zvědavosti a také proto zda ji nedělám lepší/horší.U nás se kompotů a zavařenin spotřebuje přes zimu víc než dost,a většinu si raději děláme podle svého.Proto doporučuji si nejdříve takové ovoce vyzkoušet,a potom teprve uvažovat zda ho pěstovat pro okrasu nebo i pro konzumaci.Trochu odbočím,u nás se dříve různě běleli hrušky do kompotů,ale nyní jsme to vyřešili přidáváním do sklenic černým jeřábem Aronií,tu přidáváme i do dýńového kompotu.Ale to vše chce nejdříve vyzkoušet.Jde takto zpracovávat i Jostu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 21:28

Tak abyste věděli, dnes jsem na popud nenechavců a popichovačů :lol: přesunula oba rakytníky (podle manžela v ruštině oblipichy) na méně atraktivní místo v zahradě, kde si můžou růst jak chtějí a pokud to na mě budou zkoušet, vycením na ně sekačkové zuby :twisted: a to budou teprve koukat :shock: Jinak z obchodů mám vyzkoušenou marmeládu a sladký sirup i neslazenou šťávu - vše vynikající, takže už se těšíííím na vlastní...
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod newbáč 3. 11. 2008 13:12

Rokyta = staročesky vrba (Rokycany, Rokytnice ap.)
newbáč

Odeslat příspěvekod Fidych 3. 11. 2008 21:26

Nejde o rokytu, ale o RAKYTNÍK :mrgreen:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 21. 1. 2009 01:31

Taky máme u nás na zahradě rakytník, nejdříve jsem ho stěží sháněl. Jak už jsem ho po nějaké době sehnal, dozvěděl jsem se, že aby mi plodil potřebuji rostliny nejméně dvě...
Roste jako z vody, kdo z příbuzných ho chtěl, tomu jsem dal vysemeněnou nebo odnoženou rostlinu. Teď je budu asi vyhazovat jako plevel :-]
Bobule obsahují hodně vitamínů - neměl jsem nikdy tolik trpělivosti, abych je všechny sklidil. Ruce jsem měl vždycky dopícháné od trnů i přes rukavice a rukavice jak od marmelády. Pokud by někdo vymyslel nějaký efektivní způsob na česačku, to by byl borec. :hm :idea:
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 21. 1. 2009 11:50

Martin-Br. píše:Taky máme u nás na zahradě rakytník, nejdříve jsem ho stěží sháněl. Jak už jsem ho po nějaké době sehnal, dozvěděl jsem se, že aby mi plodil potřebuji rostliny nejméně dvě...
Roste jako z vody, kdo z příbuzných ho chtěl, tomu jsem dal vysemeněnou nebo odnoženou rostlinu. Teď je budu asi vyhazovat jako plevel :-]
Bobule obsahují hodně vitamínů - neměl jsem nikdy tolik trpělivosti, abych je všechny sklidil. Ruce jsem měl vždycky dopícháné od trnů i přes rukavice a rukavice jak od marmelády. Pokud by někdo vymyslel nějaký efektivní způsob na česačku, to by byl borec. :hm :idea:

Pry ustrihnete vetvicku,trny a hura na mlsani! :hm :tleskani Mam taky rak.na zahrade,1+3,jeste nemel plody ale letos by se mely objevit, :tleskani to se mam na co tesit?! :shock: Taky jsem ho pracne shanela,ze bych se ho zase lehce zbavovala-rozdanim teto tak uzitecne rostliny?! :hm :-| Nu uvidim.
Bělena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 1. 2009 15:49

Někde jsem četla ustřihnout větvičky rakytníku i s plody dát zmrznout a pak očesat 8-D ,supr rada kdo má doma mrazák, který čeká jen na rakytník chacha :hm :hm :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 22. 1. 2009 01:19

Ustřihnout, to sice je řešení, ale když on je úplně těmi oranžovými bobulemi obsypaný. Když bych ty větve měl všechny ostříhat, moc by z něho asi nezbylo. :hm U nás doma je dáváme do kompotu s hruškami... ;-] (ty plody)
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 1. 2009 06:57

Nezbylo a hlavně by už neměl na čem další rok plodit.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 1. 2009 17:06

Martin-Br. píše:Ustřihnout, to sice je řešení, ale když on je úplně těmi oranžovými bobulemi obsypaný. Když bych ty větve měl všechny ostříhat, moc by z něho asi nezbylo. :hm U nás doma je dáváme do kompotu s hruškami... ;-] (ty plody)

Však si také myslím, že je to pitomost to jsem vám napsala jen pro zasmání ,ale opravdu jsem to četla nebo slyšela v receptáři už nevím :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crosan 22. 1. 2009 17:10

Taky byly u nás dva rakytníky a kolem plno "mláďatek" a tak jsme sekali a sekali až mi ty dva za trest uschly
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 1. 2009 20:17

Když děláte rakytník s hruškami, tak vám fakt nezbyde, než se dodrápat a těšit se na tu dobrotu za odměnu.
Známí zkoušeli doma vyrobené něco, jako hřeben na borůvky, ale nic moc :-/
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 23. 1. 2009 01:19

Taky jsem měl něco podobného na mysli - vyrobit na to nějaký druh česáčku, ale plody Rakytníku drží zuby nehty a jen tak jednoduše očesat zkrátka nejdou. A co se týče mladých Rakytníčků... každá bobulka obsahuje jedno semínko a když přes zimu bobule vyschnou a přezimujou, na jaře spadnou do hlíny, tak co nevidět už se to tlačí ze země všude okolo. :oops:
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RAKYT 23. 1. 2009 22:11

Zdravím všechny a jestli si mohu špitnout do vašich rad a názorů tak-Rakytníkem se zabýváme již dvanáct let a vyrábíme z něho všechno možné i nemožné.Jsme rodinná firmička a najdete nás na-www.rakytnik.eu :shock:
RAKYT

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 23. 1. 2009 22:17

Vďaka ;-) pozerám sa na to.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 23. 1. 2009 22:42

K tomu klíčení semínek: je pravda, že ze země lezou, ale pokud jsou v trávníku, který se seká sekačkou, dlouho nepřežijí. Nestačí obrazit a zajdou (chuděrky) na úbytě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod crosan 24. 1. 2009 00:12

Fidych píše:K tomu klíčení semínek: je pravda, že ze země lezou, ale pokud jsou v trávníku, který se seká sekačkou, dlouho nepřežijí. Nestačí obrazit a zajdou (chuděrky) na úbytě.

ale oni nebyli ze semínek, ale zřejmě výrůstky z kořenů a měli jsme strach, že se přemnoží . Výsledek nula
crosan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 1. 2009 00:39

Nám rakytníky neodnožují, máme tři v zahradě a dva za plotem a počet se nemění. Co vylezlo, vypadalo na semenáče, a jak jsem se zmínila, nic z nich nezbylo. Sekáním (častým) by se měly oslabit i odnože natolik, aby zašly, pokud je nechcete ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 12. 3. 2009 20:03

Mamka má rakytníky na zahradě; rostou jako blázni a odnožují ještě víc - provrtá to trávník, protlačí se skrz dlažbu.. to mě úplně fascinovalo, jaký to je nezmar! Plody mám ráda :-)
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků