Sakura

Vše, co se týká pěstování okrasných listnatých stromů a keřů

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cimanka 19. 2. 2007 13:12

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně japonské třešně - sakury...loni na jaře jsme koupili dvě asi 2,5 metrové sakury, obě převislé....už na konci léta se mi zdálo, že umřely, ale chtěla jsem počkat na jaro...včera jsem je podrobně prozkoumala a opravdu jsou mrtvé...půdu máme těžší, jílovitou...co jsem udělala špatně? je možné, že uschly? Byli jsme na 14 dní pryč během července, kdy byly ty největší vedra loňského léta...sousedka mi sice občas zahradu pokropila přes plot, ale možná to nestačilo...nic jiného mi neuhynulo, jen ty dva stromy...když si budu chtít letos koupit stromy znova, můžu už v zahradnictví poznat, že s nimi něco není v pořádku? Nebo je to spíš jen hop nebo trop? Díky moc za případné odpovědi a rady!!
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 12:44

Sakura stejně jako ostatní druhy rodu Prunus nemá příliš velké nároky ani na polohu, ani na půdu. Daří se jí v každé normální zahradní půdě, selhává však na půdách těžkých, mokrých a studených. Vy píšete o těžší půdě - to může být jeden z důvodů neúspěchu.
Jaké stanoviště sakury měly? Dopřála jste jim světlé, slunné místo?
V zahradnictví vždy zkontrolujte, jaký je stav kupované rostliny - prohlédněte, zda není poškozený kmen či stonek, jestli je kořenový bal dostatečně prorostlý (kořeny by měly vylézat z dírek v květináči), zda jsou lístky pěkné, lesklé, zdravé, zda na nich nejsou nějací škůdci či nejsou zavadlé nebo uschlé.
Kupujete-li již vzrostlejší strom, chytne se vždy obtížněji, než stromek menší. Je třeba věnovat mu intenzivní péči, takže i chybějící zálivka se pravděpodobně na jejich stavu podepsala. :(
Jaký druh si chcete koupit?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cimanka 28. 2. 2007 12:55

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Obě sakury byly Kiku-Shidare-Zakura a obě byly zasazeny na výsluní (zahrada jižní), chtěla bych si koupit opět ty stejné...na této zahradě mám již třetím rokem mandloň trojlaločnou a vše je bez problémů...v podstatě všechno co mám na zahradě roste dobře a co má kvést, kvete a mám tam snad úplně všechno :-)...když jsem je kupovala, měli na větvích květy, je pravda, že jich bylo dost málo a lístky jakmile začaly rašit, tak je ihned napadly černé mšice, takže když jsem je postřikovala, asi během 14 dní lístky úplně opadaly...stromy jsem kupovala v Praze v zahradnictví u Chládka, mám odtud spoustu rostlin, takže jsem ani nepřemýšlela o tom, že by nemusely být stromy ok...Takže doporučujete koupit stromy radši menší?
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 13:45

Rádo se stalo :D
Stanoviště na výsluní je pro sakuru ideální, pokud v půdě poblíž rostou mandloně, tak je i ona dostačující. A vše kolem vám navíc krásně kvete. :D
Problém tedy bude jinde. Sázela jste kvetoucí stromy: když kvetou, jsou oslabené, k tomu změna místa, přesazení z květináče do volné půdy, aklimatizace - to je další oslabení - a napadení mšicemi - další.
S tím vším se musely vaše sakury vypořádávat plus později jim v největších vedrech chyběla voda. A byly už větší...
Zkrátka a dobře: myslím si, že všechny tyto okolnosti dohromady zapřičinily jejich úhyn.
Pokud máte jen dobré zkušenosti se zahradnictvím, nebála bych se tam znovu nakupovat. Podle všeho byly sakury zdravé, přemohly je až následující události.
Doporučila bych vám koupit je příště raději menší: odrůda, o které píšete, dorůstá 4-6 m, to znamená, že vaše stromky byly vlastně už poloviční.
Kdy je chcete sázet? Připravte jim dobrou půdu, ať to holky tentokrát zvládnou. :mrgreen:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 28. 2. 2007 20:38

Možná by jsem zkusil pokus než si půjdete koupit nové sakury.Zkuste na ně vzít pilku nebo nůžky,V DOBREM.A seřízněte korunku tak na 2,5 -5 cm.Půdu kolem kmínku zryjte případně odhrábněte,nasypte posekanou trávu z trávníku a opět přiklopte zeminou.Je to pouze nápad,který nemusí vyjít ale za zkoušku to možná stojí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 28. 2. 2007 20:44

Ještě by jsem se přimlouval,nakupujte v našich okrasných školkách,kde máte jistotu,že rostliny nejsou vystresované expedicí,a ve většině případů jsou dobývány z uložení těsně před expedicí.Pokud budete mít na výběr zvolte sice dražší ale kontejnerované sazenice.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 1. 3. 2007 10:08

Moc všem děkuji za odpovědi a rady!!!

Chtěla bych je znova sázet teď na jaře, ale koupím už opravdu menší stromy :-) Jo a kupovala jsem je v jutovém balu ne v květináči a ten jsem vložila do země taky, akorát jsem z něj sundala ten drát, který to držel pohromadě, tak snad jsem neudělala chybu tady?? Co doporučujete při příštím sázení přidat do půdy?

Stanislave to už jsem zkoušela a stromek je opravdu suchý jako troud, dokonce jsem nařízla i kmen a je úplně vyschlý bez známky života, zkusila jsem odlomit větev z jednoho většího živého stromu a ten vnitřek vypadal opravdu jinak...škoda, taky jsem je nechtěla jen tak vyhodit...v našich okrasných školkách myslíte vypěstovaných tady v česku? Myslela jsem, že zrovna tohle zahradnictví bere zboží jen z těchto školek...no nevím proč jsem si to myslela :-) A kontejnerové a v balu je rozdíl?
Díky moc za případné odpovědi!!!! kateřina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 3. 2007 14:01

Takže se omlouvám,ale občas se tímto zásahem stromek nebo keř přinutí k novému vyrašení.K tomu sázení se jistě vyjádří paní Dvořáková.Jutovina na kořenech by podle mne zase tak špatné není,pokud je to opravdu jutovina,ta se opravdu rychle rozpadne,a pokud jsou kořeny v pořádku tak si s ní poradí. Jen by jsem se přimlouval k opatření které jsem už výše navrhoval.Pokud se nerozhodnete pro výměnu vaší půdy za substrát tak by jsem na dno vykopané jámky naházel buď kompost nebo hnůj.Ne kvůli samotnému hnoji ale aby se kořeny v novém prostředí lépe aklimatizovaly.A ještě jednu úpravu by jsem pro asi udělal,zmenšil by jsem korunku asi na ty 2-5 cm nebo tři až čtyři očka.Pokud bude stromek v pořádku v pohodě obrazí,ale v původním startovacím období to na něj nebude takový nápor a snáze se stím vyrovná.Zastřižené větvičky můžete zatřít latexem smíchaným s euparenem multi.Jedná se o okrasný stromek tak by to neměl být žádný problém. Ale je to můj názor!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cimanka 2. 3. 2007 10:34

Stanislave jak to myslíte "vyměnit půdu za substrát"??
A potom ještě sestříhat korunku na 2-5 cm? Tyhle sakury měly větve dlouhé až kolem 1 m, to by byl dost drsný zásah nebo ne?
kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 2. 3. 2007 21:01

Omlouvám se ,a pokusím se vysvětlit svůj návrh.Co se týká té výměny stávající zeminy za substrát - tak jsem se chytil poznámky paní Dvořákové o struktůře stávající půdy.Pokud tedy vyhloubíte jamy pro nové stromky tak aby měly dost prostoru kolem kořenů a zasypete zahradnickým substrátem(asi 40litrů) místo stávající zeminy můžete docílit lepší startovací a ujímací podmínky nových stromků.A co se týká toho možná razantního sestřižení,mám na mysli také lepší startovací podmínky,kdy kořeny nemusí hnat tolik síly do hotové korunky,ale teprve ji bude tvořit zároveň s regenerací kořenů.O přírůstky by jste se neměla obávat,ty by měly být dostačující,jen plně funkční by byly až v příštím roce,ale tím by veškeré problémy měly zmizet,už napořád.A ještě by jsem se přimlouval za to rozhodněte se pro mladší nehotové sazenice,myslím,že metrové se lépe ujmou a uchytí,a výškově to v příštích letech doženou.Ale je to prosím můj názor,nekladu si patent na rozum.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cimanka 6. 3. 2007 10:43

Stanislave děkuji, už chápu :-) tento víkend bych už chtěla koupit nové sakury, tak koupím jen menší a doufám, že už vše bude ok!! Myslíte že by bylo vhodné je hned po koupi ošetřit postřikem proti mšicím a nečekat až se objeví? Díky moc! Kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 6. 3. 2007 11:52

Budu se asi rouhat!!!Ale pro letošní rok by jsem postřiky vynechal,jedná se o rostliny okrasné, nevíme jaký bude vývoj počasí,jak se budou vyvíjet mravenci co by nejlepší kamarádi mšic.Ale chtěl by jsem se vrátit k vysvětlení svého k tomu proč menší a mladší sazenice.Mladší rostlinky se lépe ujímají a snáze se přizpůsobují novému prostředí.A proč jen metrové? Zkuste si sama rozhodnout jaká vám výška bude vyhovovat a líbit.Pokud se Vám bude zdát,že by byly lepší vyšší stačí ořezat spodní větve do výšky jakou si představujete a je to.Osobní tvořivosti se meze nekladou,a později budete na svoji práci hrdá nebo se k ní nebudete hlásit,ale to pak pokračujete v dalším tvarování až to je to pravé.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 3. 2007 21:08

Nové sakury, pokud byly pěstovány v kontejnerech (velké hranaté květináče) můžete koupit i vyšší, záleží dost na ceně, kterou jste ochotna respektovat. Můžete si už při nákupu vybrat kultivar podle výšky, kterou potřebujete u dospělého stromu (dospělý strom má mezi 3 až 6 metry), určitě vám poradí prodejce. Krásná je i převislá sakura (kultivar 'Kiku-shidare-sakura')
Tak razantní sestřih na 2 - 5 cm není u sakur nutný, přece jen je to třešeň, i když okrasná. Stačilo by jen odstranit poškozené větvičky.
Přeji Vám krásnou zahradu!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Cimanka 8. 3. 2007 12:18

Děkuji vám všem za reakce :-)

Stanislave když je sakura převislá, tak defacto spodní větve nemá, rostou z kmínku všechny z jednoho místa, tak asi nebudu mít co ořezat :-) Nebo jste to myslel jinak?

Fidychu tam kde sakury kupuji je mají jen v balu ne v kontejneru...tzn. že jsou na zasazení a následnou péči choulostivější, pokud jsou v balu?
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 3. 2007 19:33

Převislé sakury mají zapěstovanou korunku, nemusí se nijak upravovat. V každém případě Vám v zahradnictví při nákupu poradí, jak dál.
Rostliny, které jsou prostokořenné (prodávají se bez obalu-kontejneru) nemají tak bohatý kořenový systém, proto jsou trochu choulostivější po přesazení. Pokud uděláte jámu a do ní zeminu tak, jak Vám radil Stanislav a budete dbát na zálivku, nemusíte mít obavy, že by se stromky neujaly. Pokud mělo být horké, suché jaro a počátek léta jako vloni, bylo by dobré zastínit kořenový systém mulčem kolem kmínku. Zastínit přes poledne můžete také vysazené stromky. Příští rok by měly být sakury zakořenělé a v pohodě
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků